Obywatelski Parlament Seniorów22 czerwiec 2022 r.

Polscy Seniorzy zasługują na to miejsce!!!To jedna z głównych tez mocno wyartykułowanych na konferencji otwarcia Centrum Dialogu i Integracji Społecznej OPS.

Wykażcie, proszę, poparcie dla tego postulatu.

Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca Prezydium OPS

25 marzec 2022 r.

Ważny Komunikat Dla Kandydatów na Delegatów OPS.
Przygotowania do IV Kadencji OPS 2022-2025

Informacja dla kandydatów delegatów - dokument PDF
Zgłoszenie Delegata OPS oraz ślubowanie na IV kadencje - dokument DOC

28 wrzesień 2021 r.

Ważny Komunikat w spr. danych osobowych uczestników VII sesji OPS

Zgodnie z wymogami Senatu RP, na liście uczestników VII sesji OPS wymagany jest PESEL. Będziemy zwracać się do akredytowanych osób telefonicznie i mailowo z prośbą o uzupełnienie zgłoszenia.
Jednocześnie podajemy informacje Senatu w spr. ochrony danych osobowych.
Krystyna Lewkowicz

Zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, s. 1), zwanego dalej „RODO” w Kancelarii Senatu został wyznaczony Inspektor Ochrony Danych – Rafał Skolimowski oraz osoba zastępująca Inspektora Ochrony Danych podczas jego nieobecności – pani Alicja Adamus.
Z inspektorem ochrony danych można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z tym przetwarzaniem danych.
Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych korespondencyjnie:
Inspektor Ochrony Danych
Kancelaria Senatu
ul. Wiejska 6/8
00-902 Warszawa
e-mail:   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

27 wrzesień 2021 r.

Podsumowanie akredytacji na VII sesję OPS w Senacie RP, 4 .10.2021 r.

VII Sesja OPS odbędzie się w Senacie RP w dniu 4.X.2021 r. o godz. 12.00 Wszyscy akredytowani na sesję delegaci otrzymali potwierdzenie akredytacji drogą mailową.
Z uwagi na wyczerpanie miejsc, kolejne akredytacje nie będą już przyjmowane. Jeśli ktoś nie otrzymał potwierdzenia, np. wskutek niedoskonałości poczty elektronicznej lub jej braku, proszony jest o pilny kontakt pod numerem 605 957 084.
Prosimy sprawdzać swoją pocztę elektroniczną i śledzić komunikaty w spr. VII sesji zamieszczane na www.parlamentseniorow.pl
Z pozdrowieniami
Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca Prezydium OPS

Informacja dla delegatów - dokument WORD

21 wrzesień 2021 r.

Informacje dla delegatów OPS akredytowanych na VII sesję OPS, 4 października 2021 r. Senat RP, godz. 12.00

Szanowni Delegaci,
uprzejmie prosimy o zapoznanie się z wytycznymi i ustaleniami organizacyjnymi, kluczowymi dla sprawnej organizacji VII sesji OPS.
1.Uczestnikami sesji w Senacie RP mogą być jedynie osoby, które uzyskały drogą mailową potwierdzenie akredytacji. Ostateczna lista akredytowanych zostanie w dniu 25.09.2021 r. przekazana do Senatu RP i jedynie ta lista oraz dowód tożsamości jest podstawą wejścia na teren Parlamentu i VII sesji. Samowolna podmiana lub dopisywanie nazwisk jest niedopuszczalne. Osoby nie figurujące na liście, niestety nie będą mogły uczestniczyć w sesji. Osoby, które otrzymały odpowiedź odmowną, podyktowaną wyłącznie względami limitu miejsc w Senacie RP, zapraszamy serdecznie do śledzenia obrad w trybie zdalnym.
Osoby, które przesłały zgłoszenie, a do dnia 25.09.2021 nie otrzymały żadnej wiadomości proszone są o pilny kontakt telefoniczny bowiem zgłoszenie mogło zaginąć w poczcie.
W nagłych przypadkach losowych uniemożliwiających udział w sesji prosimy o niezwłoczne powiadomienie organizatora SMS-em pod numer 605 957 084.
2. Delegaci OPS przebywający na terenie Parlamentu poruszają się w maseczkach, dezynfekują ręce, zachowują odstępy min. 1,5 m, poddają się kontroli bezpieczeństwa i sanitarnej.
3. Delegaci akredytowani wchodzą do gmachu Senatu RP od ul. Wiejskiej 6/8 w godz. 11.00-- 11.30, przechodzą do wejścia B2 (główne wejście do Senatu RP) pobierają w Recepcji identyfikatory i materiały. Uwaga! na identyfikatorze znajduje się informacja z wyznaczonym miejscem posiedzenia: sala posiedzeń Senatu I p. lub sala konferencyjna 217 II p. Prosimy o zajęcie miejsc w salach zgodnie z informacją na identyfikatorze. Wnioski o zamianę miejsc nie będą rozpatrywane.
4. Prosimy nie przywozić nieuzgodnionych i niedostarczonych wcześniej wydawnictw, folderów, ulotek, reklam itp. materiałów, bowiem ich kolportowanie na terenie Parlamentu jest niedopuszczalne.
5. Do dyspozycji uczestników jest catering kawowy.
6. Wszyscy uczestnicy sesji powinni siedzieć na wyznaczonych miejscach w Sali posiedzeń oraz Sali 217 o godz. 11.45. Prosimy o bezwzględne wyłączenie telefonów.
7. Obsługę informacyjno-medialną, fotograficzną i filmową wykonują wyłącznie pracownicy Kancelarii Senatu. Po sesji wszelkie materiały łącznie ze stenogramem z sesji będą udostępnione uczestnikom. Prosimy nie przywozić aparatów fotograficznych, kamer itp. bowiem będą zabierane do depozytu, co jedynie skomplikuje i wydłuży akredytację, jak również prosimy nie przemieszczać się w czasie obrad w salach obrad, celem robienia indywidualnych fotografii telefonami.
8. Wnioski o zwrot kosztów podróży należy złożyć w Recepcji załączając ksero biletów lub przynajmniej oryginał biletu w jedną stronę. Na druku delegacji prosimy o podanie numeru konta, na które zostanie dokonany zwrot kosztów. Osoby, które wynajmą busa/samochód mogą otrzymać zwrot kosztów podroży na podstawie faktury, w kwocie nie przekraczającej sumy kosztów biletów PKP/PKS na danej trasie.
Informacja dla uczestników pragnących zabrać głos w dyskusji sesji plenarnej OPS.
1.Chęć zabrania głosu w dyskusji prosimy zgłosić najpóźniej do 25.09.2021 na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. przesyłając tematykę i draft wystąpienia.
2.Komisja programowa dokona selekcji zgłoszeń pod kątem dostępnego czasu, kompatybilności z tematyką sesji oraz zadba aby wystąpienia nie powtarzały tych samych tematów i wniosków.
3.Z uwagi na duże zainteresowanie udziałem w dyskusji czas wystąpienia nie może przekroczyć 3 minut. W wystąpieniu plenarnym prosimy skupić się na wnioskach i postulatach zgodnych z tematyką sesji, celami i strategią OPS.
4. Zakwalifikowanie delegata do wystąpienia na sesji zostanie potwierdzone przez organizatora wraz z informacją o akredytacji.
5. Wystąpienia, które z obiektywnych powodów nie zostaną zakwalifikowane do publicznej prezentacji na sesji, zostaną wykorzystane dla dalszych prac i programów działania OPS.
6. Po zakończeniu obrad zapraszamy na lunch. Jednakowe menu dla wszystkich uczestników, z możliwością zamówienia dania wegetariańskiego, zostanie podane w miejscach ustalonych w kolejnym komunikacie. Prosimy uprzejmie o stosowanie się do zaleceń obsługi, kelnerów i wolontariuszy.
7. Organizatorzy nie finansują i nie rezerwują parkingów i noclegów. Nie ma możliwości wjazdu samochodem i parkowania na terenie sejmu/senatu. Duże parkingi znajdują się pod Torwarem, Stadionem Legii, wzdłuż ul. Górnośląskiej i na ul. Na Skarpie.
Powyższe ustalenia podyktowane są troską o najwyższe standardy bezpieczeństwa zdrowotnego uczestników oraz sprawny przebieg sesji w tych wyjątkowych warunkach.
Serdecznie prosimy o ich respektowanie w imię owocnych obrad i satysfakcji z obecności Obywatelskiego Parlamentu Seniorów na terenie Parlamentu. Wykażmy, że debata i klasa seniorów godna jest miejsca, w którym się dobywa. Z życzeniami satysfakcji z tej wyjątkowej Sesji plenarnej OPS odbywającej się w 2021 roku w Senacie RP oraz podziękowaniem za wspólne obrady.
Przewodnicząca Prezydium OPS
Krystyna Lewkowicz
informacje o VII sesji OPS na www.parlamentseniorow.pl

20 wrzesień 2021 r.

Ważny komunikat w spr. VII sesji OPS

Przypominamy, że pozostał jedynie ostatni tydzień zgłaszania delegatów do udziału w VII sesji plenarnej OPS, która odbędzie się w senacie RP 4 października 2021 r.
W przypadku problemów z adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. proszę kierować pocztę na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dotychczasowe zgłoszenia zostały przyjęte i każda z osób otrzyma potwierdzenie akredytacji.
Jeśli ktoś nie otrzymał potwierdzenia, np. wskutek trudności z działaniem poczty, proszony jest o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Przesyłamy projekt Deklaracji programowej VII sesji plenarnej. Ewentualne uwagi prosimy zgłaszać do dnia 25 września 2021 r.
Do zobaczenia w Senacie RP
Prezydium OPS

Arkusz akredytacyjny - dokument WORD
Deklaracja programowa VII sesji - dokument WORD

20 sierpień 2021 r.

VII sesja plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Senat RP 4 października 2021 r.

                                                                    Zapraszamy!

W imieniu Prezydium OPS

Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca

Powiadomienie o sesji i akredytacji - dokument PDF
Arkusz akredytacyjny - dokument WORD

12 październik 2020 r.

VI sesja plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, 1 października 2020 r.

„Witajcie w domu!”
– powiedział marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, otwierając w Senacie RP w dniu 1 października 2020 r. VI sesję Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.Pełny artykuł - dokument Word

11 październik 2020 r.

Zał. DEKLARACJA PROGRAMOWA VI SESJI PLENARNEJ OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIORÓW

29 wrzesień 2020 r.

UWAGA!!!, DELEGATÓW I SYMPATYKÓW OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIORÓW, KTÓRYM NIE UDAŁO SIĘ AKREDYTOWAĆ NA VI SESJĘ OPS, ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA OBRAD W DNIU 1.10.2020 R. W GODZ. 12.00-14.30 ZDALNIE POD ADRESEM:


https://www.senat.gov.pl/transmisje/biezace-transmisje/

19 wrzesień 2020 r.

VI sesja plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów pod honorowym patronatem Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego odbędzie się w dniu 1 października 2020 w salach posiedzeń Senatu RP o godz. 12.00 .

Proszę o zapoznanie się z zasadami udziału w sesji.

Z poważaniem

Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca Prezydium OPS

Zał. Informacja dla akredytowanych na VI sesję OPS

1 sierpień 2020 r.

Komunikat Prezydium OPS, 1 sierpnia 2020 r.

Szanowni Delegaci OPS
Z satysfakcją informuję, że po kilkumiesięcznych pracach przygotowawczych, w dniu 30 lipca 2020 r. na konferencji regionalnej dla woj. świętokrzyskiego w Starachowicach, w obecności najwyższych władz Miasta, powiatu i województwa Komitet organizacyjny oraz delegaci OPS z woj. świętokrzyskiego podjęli jednogłośnie uchwałę w spr. powołania Świętokrzyskiej Delegatury OPS oraz dokonali wyboru Prezydium.
Po ukonstytuowaniu się 5 osobowego Prezydium, przewodniczącym został wybrany Jerzy Krawczyk, prezes UTW w Starachowicach. Dla formalnego powołania Delegatury Regionalnej, Prezydium OPS w dniu 1 sierpnia 2020 r. podjęło jednogłośnie następującą uchwałę.

Uchwała nr 1/2020 Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów z dnia 1sierpnia 2020 r. w spr. powołania Świętokrzyskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów z siedzibą w Starachowicach.
Na podstawie uchwały konferencji delegatów OPS woj. świętokrzyskiego, stanowiących grupę inicjatywną i komitet założycielski oraz w oparciu po postawienia Części III, Rozdz. I. ust.4 Regulaminu OPS, Prezydium OPS z dniem 1 sierpnia 2020 roku powołuje Świętokrzyską Delegaturę OPS z siedzibą w Starachowicach, ul. Gliniana 10A.
Prezydium OPS akceptuje wybór Prezydium Delegatury dokonany przez zebranych delegatów.

W imieniu Prezydium
Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS

Uchwala przyjęta jednogłośnie 6 głosami „za”

23 czerwiec 2020 r.

Restrukturyzacja Mazowieckiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

W związku ze zmianami kadrowymi w składzie delegatów OPS III Kadencji, przystępujemy do restrukturyzacji Mazowieckiej Delegatury OPS.
W planie pracy:
1.Zbieranie kandydatur do Prezydium Mazowieckiej Delegatury OPS – do 15 lipca 2020 r. Zgłoszenia może dokonać organizacja lub zainteresowana osoba.
2. Wybory Prezydium – głosowanie na członków Prezydium – do 28 lipca 2020 r.
3. Komunikat Komisji wyborczej - 30 lipca 2020 r.
4. Ukonstytuowanie się Prezydium – ok. 5 sierpnia 2020 r.
5. Opracowanie planu pracy Mazowieckiej Delegatury OPS- 30 sierpnia 2020 r.
6. Wizyta studyjna w Delegaturze Pomorskiej OPS- wymiana doświadczeń i dobrych praktyk – wrzesień 2020 r.
7. Przygotowanie sprawozdania za I rok kadencji 2019-2022 rok oraz opracowanie logistyki sesji plenarnej – 15 września 2020 r.

Uwaga! W składzie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów pojawiły się wakaty, w związku z czym organizacje senioralne mogę rekomendować do OPS nowych delegatów. Zapraszamy kreatywne, zaangażowane osoby. Wzór zgłoszenia delegata znajduje się na stronie www.parlamentseniorow.pl
Kandydatów na delegatów OPS oraz kandydatów do Prezydium Mazowieckiej Delegatury OPS należy zgłaszać na adres na adres e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z pozdrowieniami
Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca Prezydium OPS
14 listopada 2019 r.

Obywatelski Parlament Seniorów – ogólnopolska reprezentacja populacji osób starszych w Polsce
V sesja plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, 1 października 2019 r., stanowi nowe otwarcie na strategię i reprezentację polskich seniorów na lata 2019-2022.

W OPS reprezentowane są wszystkie środowiska osób starszych– Uniwersytety Trzeciego Wieku, PZERiI, Związek Kombatantów, rady seniorów wszystkich szczebli, organizacje pacjenckie, kombatanckie, konsumenckie, organizacje zrzeszające osoby niepełnosprawne, federacje oraz związki różnych formacji służb mundurowych, organizacje kobiece, związki regionalne i towarzystwa kulturalne zrzeszające seniorów.
Delegaci V sesji przyjęli nowy Regulamin organizacyjny OPS, zawierający daleko idące zmiany w stosunku do poprzednio obowiązującego w I i II kadencji, podsumowali dorobek dwóch poprzednich kadencji, wybrali nowe Prezydium i osoby zaufania publicznego, wyznaczyli strategię i ramowy program działania.
Na pierwszym plenarnym posiedzeniu Prezydium OPS ukształtowało się ono w składzie:
Imię i nazwisko Funkcja w Prezydium e-mail
Krystyna Lewkowicz Przewodnicząca Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tomczak Zbigniew I zastępca Przewodniczącej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Knyba Ludwik Zastępca Przewodniczącej
Brewczyńska-Florczak Ewa Zastępca Przewodniczacej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Frankiewicz Irena Członek Prezydium Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kołodziejczak Ewa Członek Prezydium Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ozga Krystyna Członek Prezydium Pełnomocnik ds. kontaktów z Parlamentem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Za główny cel OPS przyjęto dalszą konsolidację środowisk senioralnych w Polsce i zabieganie o ich prawa.
Do priorytetowych zadań zaliczono:
- przegląd ustawodawstwa dot. osób starszych i wykazanie inicjatywy w kierunku ich nowelizacji zgodnie z interesem osób starszych,
- uzyskanie dla Obywatelskiego Parlamentu Seniorów umocowania prawnego, - tworzenie kolejnych, poza siedmioma funkcjonującymi, delegatur regionalnych OPS,
- zwiększenie obecności OPS w mediach i przestrzeni publicznej i szeregu innych dot. kreowania polityki senioralnej, w tym zagadnień ochrony zdrowia, opieki nad osobami niesamodzielnymi , przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji ze względu na wiek oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Wyimek
Postulatem, który nabrzmiał i urósł niemal do polskiej racji stanu polskich seniorów, jest powrót sesji plenarnej OPS do Sali Posiedzeń Sejmu RP.

Prezydium OPS podjęło już w tej sprawie stosowne działania występując do nowego Prezydium Sejmu i Senatu RP wybranego w wyborach 2019 r., a także stawiać będzie ten problem na posiedzeniach Komisji Polityki Senioralnej.
Uwaga! Delegaci OPS akredytowani na V sesję sprawozdawczo-wyborczą, którzy nie przybyli na obrady, nie złożyli usprawiedliwienia i nie dokonali aktu ślubowania – zgodnie z postanowieniami Regulaminu nie nabyli statusu delegata OPS.
Te i inne naturalne okoliczności spowodowały, że w składzie OPS pojawiły się wolne mandaty delegatów.
Zapraszamy organizacje senioralne oraz sympatyków i nowych kandydatów na delegatów OPS, do rekomendowania do OPS nowych przedstawicieli środowisk osób starszych.
Delegaci powołani w takim trybie mogą złożyć ślubowanie na piśmie lub na posiedzeniu plenarnym Delegatury Regionalnej.

Z pozdrowieniami
Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca Prezydium OPS III Kadencji .

17 października 2019 r.

STANOWISKO OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIORÓW

przedłożone w dniu 17 października 2019 r. na ręce Pana Wojciecha Kaczmarczyka Sekretarza Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Pani Mirosławy Widurek, Przewodniczącej Zespołu ds. Partycypacji Społecznej Osób Starszych.

W nawiązaniu do Agendy spotkania Zespołu ds. Partycypacji Społecznej Osób Starszych, na którym chcecie Państwo m.in. zadać przedstawicielom organizacji senioralnych pytanie: „Czy potrzebne jest ogólnopolskie porozumienie organizacji senioralnych” uprzejmie wyjaśniam, że jest to pytanie retoryczne, bowiem już w 2008 r. polscy seniorzy jednomyślnie opowiedzieli się za zasadnością powstania takiej organizacji.
Taką organizacją jest Obywatelski Parlament Seniorów powołany 1 października 2015 roku.

Czytaj dalej:

Pismo Prezydium OPS

Zał. pdf

2 października 2019 r.

1 października 2019 r. V sesja sprawozdawczo - wyborcza Obywatelskiego Parlamentu Seniorów V sesja sprawozdawczo wyborcza, w dniu 1 października 2019 r., podsumowała dokonania dwóch kadencji OPS oraz potwierdziła zasadność wprowadzenia do strategii III i dalszych kadencji szeregu zmian.
Znalazły one wyraz w:
1. Zatwierdzonym na III i dalsze kadencje Regulaminie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów
2. Potwierdzeniu zasadności powołania Delegatur Regionalnych w kolejnych województwach Polski
3. Przyjęciu nowych zasad powoływania, pracy i oceny Prezydium OPS. Dyskusja zarówno panelistów jak i delegatów była bardzo merytoryczna i konstruktywna.
Komisja wyborcza pod przewodnictwem Zbigniewa Włodkowskiego podsumowała wyniki głosowania i obwieściła komunikat w spr. wyników wyboru do Prezydium OPS.
Są to w porządku alfabetycznym:
Ewa Brewczyńska - Florczak
Marek Chałas
Irena Frankiewicz
Ewa Kołodziejczak
Krystyna Lewkowicz
Krystyna Ozga
Zbigniew Tomczak

Po ukonstytuowaniu się, Prezydium wybierze spośród siebie osoby funkcyjne oraz opracuje własny regulamin funkcjonowania.
Życzę nowemu Prezydium OPS wielu sukcesów.

Przewodnicząca ustępującego Prezydium OPS
Krystyna Lewkowicz

19 września 2019 r.

V Sesja Plenarna inaugurująca III kadencję Obywatelskiego Parlamentu Seniorów 1 października 2019 r.

Program V Sesji


19 maja 2019 r.

Ważny komunikat w spr. Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

Szanowni Państwo, zakończył się blisko dwuletni okres konsultacji zmian w Regulaminie funkcjonowania Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.
Załączona, ostatnia wersja Regulaminu zostanie wniesiona pod obrady Walnego zebrania delegatów OPS i będzie miała zastosowanie do wyborów na III kadencję. Wśród zmian pragnę zwrócić Państwa uwagę na m.in. zmodyfikowany tryb powoływania członków Prezydium oraz osób zaufania publicznego.
Zgłoszenie delegatów OPS na III kadencję prowadzi sekretariat OPS pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dla dotychczasowych delegatów II kadencji, których uznacie Państwo za zasadne rekomendować na III kadencję wystarczy lista imienna przesłana przez organizację rekomendującą delegatów.
Dla nowych kandydatów – należy przesłać zgłoszenie na wzorze, który stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu, str. 13.
Dla osób rekomendowanych do Prezydium lub jako osoby zaufania publicznego należy przesłać zgłoszenie na wzorze stanowiącym załącznik do niniejszego komunikatu. Wybierzcie Państwo jak najlepszych reprezentantów regionu, osoby zaangażowane i mające kompetencje do wykonywania obowiązków członka Prezydium/delegata.

Z pozdrowieniami
Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca Prezydium OPS

Załączniki:
Zał. PDF Projekt Regulaminu OPS

Zał. DOC Rekomendacja do Prezydium

21 października 2018 r.

5 października 2018 r.

Podziękowanie


Szanowni Delegaci i Goście IV sesji plenarnej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.
W imieniu Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów składam serdeczne dziękowanie za udział w dorocznym spotkaniu delegatów OPS, reprezentujących wszystkie środowiska osób starszych w Polsce, jak również gościom honorowym i panelistom za uświetnienie tego wydarzenia. Jeszcze raz dziękuje naszym Partnerom i Sponsorom, dzięki pomocy których sesja ta mogła się odbyć.
Została na sesji przyjęta deklaracja programowa. Z uwagi na fakt, że w toku dyskusji panelistów i delegatów padło wiele ciekawych tez i propozycji, a ograniczony czas nie pozwolił na zabranie głosu wszystkim chętnym, zwracamy się do wszystkich delegatów z prośbą o złożenie na piśmie tematów i propozycji działań, o które powinniśmy uzupełnić Deklarację programową, a następnie przyjąć je do planu pracy zarówno Prezydium jak i Delegatur Regionalnych OPS.

Na Państwa uwagi i głosy czekamy pod adresem: e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z poważaniem
Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca Prezydium OPS

Ważny komunikat IV sesji OPS


Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z załączonymi dokumentami:
1. Deklaracją programową IV sesji OPS
2. Programem IV sesji OPS
3. Zaproszeniem dla gości i sympatyków

Udział w IV sesji OPS wymaga akredytacji wyłącznie pod adresem e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Z przykrością informujemy,że Muzeum POLIN nie jest w stanie zagwarantować gościom parkingu.

Do zobaczenia w Warszawie
Krystyna Lewkowicz

20 września 2018 r.Kronika OPS nr 3 2018

pobierz PDF Kroniki

17 września 2018 r.

Zaproszenie

Przypominam i serdecznie zapraszam wszystkich Delegatów OPS na sesję plenarną, która odbędzie się w dniu 1 października 2018 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie ul. Anielewicza 6 o godz. 11.00 Akredytacja pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Serdecznie proszę o przekazania zaproszenia Gościom, Obserwatorom i Sympatykom.
Odrębne zaproszenie dla gości w załączeniu.

Z pozdrowieniami
Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS

pobierz zaproszenie dla Gości

17 listopad 2017 r.

Zapraszamy do konsultacji nowego Regulaminu Organizacyjnego OPS

Publikujemy niżej 1roboczy projekt nowego Regulaminu Organizacyjnego OPS, do dalszych szerokich konsultacji społecznych.
Ma on na celu:
- pozyskanie kandydatów do Prezydium OPS o wysokich kwalifikacjach oraz wzmocnienie
ich odpowiedzialności,
- podniesienie uprawnień i rangi Regionalnych Delegatur OPS,
- wniesienie poprawek, które podyktowane są zmieniającym się otoczeniem i zdobytymi doświadczeniami.

Zapraszamy wszystkich Delegatów OPS do wyrażania opinii odnośnie załączonych projektów.


Z pozdrowieniami
Krystyna Lewkowicz

pobierz projekt regulaminu
pobierz zasady powoływania delegatów do OPS
zasady tworzenia delegatur regionalych OPS

4 listopad 2017 r.

Komunikat w spr. podjęcia prac nad nowym Regulaminem OPS.

OPS funkcjonuje wciąż na podstawie Regulaminu organizacyjnego uchwalonego w dniu 3.10.2016r. ( patrz! załącznik).

Upływ czasu i wydarzenia ostatnich tygodni oraz program działania sprecyzowany dla OPS na lata 2018-2019 zainspirowały Prezydium OPS do podjęcia prac nad zmianami w Regulaminie, w tym stworzenia nowej Ordynacji Wyborczej.
Szczególnie ważna dla przyszłości jest Ordynacja wyborcza, która powinna wyraźne sprecyzować wymagania kwalifikacyjne, prawa i obowiązki oraz sposób wyłaniania kandydatów na członków Prezydium. Będzie ona integralną częścią Regulaminu.
Do prac nad projektem zgłosił się zespół: Krystyna Lewkowicz, Elżbieta Ostrowska, Aleksander Pieczkin.
Opinie i zaangażowanie innych delegatów OPS proces tworzenia Regulaminu OPS jest mile wiedziane.
W najbliższych dniach zostanie zawieszony na stronie www pierwszy projekt Ordynacji Wyborczej do szerokich konsultacji społecznych.

Z pozdrowieniami
Krystyna Lewkowicz


pobierz regulamin PDF

13 października 2017 r.

Kronika Obywatelskiego Parlamentu Seniorów numer 2

pobierz PDF Kroniki

8 października 2017 r.

Zaproszenie na Prezydium OPS

Zaproszenie PDF

29 września 2017 r.

Projekt Deklaracji programowej III sesji OPS po konsultacjach 29.09.17

Deklaracja końcowa po konsultacjach. Wersja PDF
Program. Wersja PDF

26 września 2017 r.

Projekt Deklaracji Programowej po konsultacjach

Deklaracja końcowa po konsultacjach

25 września 2017 r.

Projekt Deklaracji Programowej III sesji Plenarnej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

Szanowni Delegaci OPS,

uprzejmie proszę o zapoznanie się z projektem Deklaracji programowej OPS, uwzględniającym pierwszy etap konsultacji i wyrażenie swojego poparcia lub zgłoszenia swoich uwag i propozycji uzupełnień.

Proszę zgłaszać je bezpośrednio na tekście, proponując nowe brzmienie wyróżnione inną czcionką lub kolorem.

Deklaracja będzie przyjęta na III sesji w dniu 1 października 2017 r. w Audytorium POLIN.

Z pozdrowieniami

Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS.

Deklaracja końcowa wersja kompromisowa

21 września 2017 r.

ZAPRASZAMY MA SESJĘ OPS OBSERWATORÓW I GOŚCI


Szanowni Państwo,
w dniu 1 października ( niedziela ) o godzinie 12.00 w Muzeum Polin odbędzie się kolejna sesja
Obywatelskiego Parlamentu Seniorów poświęcona debacie na ważne tematy dot. polskich seniorów.

Weźmie w niej udział m.in. Marszałek Woj. Mazowieckiego , Rzecznik Praw Obywatelskich,
Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Prezydent Warszawy, parlamentarzyści i inni ważni goście.

Zapraszam w charakterze gości i obserwatorów słuchaczy wszystkich warszawskich UTW, Warszawskiej i dzielnicowych Rad seniorów oraz przedstawicieli innych organizacji senioralnych.

W programie także wydawnictwa, wystawy, lunch i koncert zespołu Mazowiacy oraz możliwość bezpłatnego zwiedzania Muzeum Polin.
Wystarczy przesłać zgłoszenie swojego udziału na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Przekażcie, proszę, zaproszenie swoim słuchaczom, współpracownikom i znajomym.

Serdecznie zapraszam


Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS

20 września 2017 r.

III sesja Plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów 1 X. 2017 r. Muzeum POLIN , godz. 12.00


pobierz DOC Program III sesji

pobierz DOC Zaproszenie na III sesję plenarną OPS

22 czerwca 2017 r.

III SESJA PLENARNA OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIORÓW

ODBĘDZIE SIĘ W WARSZAWIE W MIĘDZYNARODOWYM DNIU OSÓB STARSZYCH TJ. 1 PAŹDZIERNIKA 2017 R. ( NIEDZIELA) PROGRAM I MIEJSCE ZOSTANIE PODANE W NAJBLIŻSZYCH DNIACH.

ZAPRASZAM!

PRZEWODNICZĄCA OPS
KRYSTYNA LEWKOWICZ

6 czerwca 2017 r.

OBYWATELSKI PARLAMENT SENIORÓW W TROSCE O GODNE ŻYCIE OSÓB STARSZYCH

Obywatelski Parlament Seniorów podejmuje społeczną KAMPANIĘ NA RZECZ SPRAWIEDLIWEJ WALORYZACJI RENT I EMERYTUR.
Jej pierwszym etapem jest rzetelne zbadanie poziomu inflacji w lekach i produktach pochodnych, których poziom cen lawinowo wzrasta i nie ma związku z poziomem inflacji będącym podstawą do waloryzacji rent i emerytur.

Biorąc pod uwagę,że leki stanowią jedną z głównych i stałych pozycji w budżetach domowych osób starszych, to poziom ich cen ma bardzo istotny wpływ na jakość życia i dostępność terapii lekowej.

Zapoznaj się z załączonym pismem, dołącz swoje poparcie dla w/w kampanii.

Z pozdrowieniami
Przewodnicząca OPS

Krystyna Lewkowicz

pobierz PDF

3 kwietnia 2017 r.

APEL OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIORÓW DO PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY O NIE PODPISYWANIE USTAWY O SIECI SZPITALI.

pobierz PDF

31 marca 2017 r.

Zaproszenie na Posiedzenie Prezydium OPS

pobierz PDF Zaproszenia

10 marca 2017 r.

Ukazał się pierwszy pilotażowy numer KRONIKI OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIORÓW.

Zapraszamy do współpracy korespondentów i czekamy na ciekawe wieści z regionów.

pobierz PDF Kroniki


( wydanie II poprawione i uzupełnione)

27 lutego 2017 r.W Warszawie powstała Mazowiecka Delegatura OPS.
W Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki, delegaci Warszawy i woj. mazowieckiego postanowili o utworzeniu Mazowieckiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.
Powołanie i działalność Mazowieckiej Delegatury OPS honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik. Powołano Prezydium w 8 -osobowym składzie, które ukonstytuowało się w sposób następujący:

1. Witold Harasim Przewodniczący
2. Krystyna Paczuska Wiceprzewodnicząca
3. Krzysztof Łebkowski Wiceprzewodniczący
4. Czesław Ochenduszka Sekretarz

oraz Członkowie:

5. Stanisław Kalski
6. Zbigniew Tomczak
7. Marek Siedlecki
8. Krystyna Żebrowska

Pierwsze robocze posiedzenie organizacyjno-programowe Prezydium Mazowieckiej Delegatury OPS już 17 marca 2017 r.

Przewodnicząca OPS
Krystyna Lewkowicz

23 styczeń 2017

Najważniejsze ustalenia z posiedzenia Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

W dniu 23 stycznia 2017 r. w siedzibie Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów odbyło się kolejne posiedzenie Prezydium OPS.

1.W czterech województwach (kujawsko-pomorskim, pomorskim, śląskim i warmińsko-mazurskim) powstały regionalne Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. W woj. lubuskim, dolnośląskim i łódzkim trwają prace nad tworzeniem regionalnych struktur OPS.

2. Powstała także grupa inicjatywna mająca za cel powołanie Mazowieckiej Delegatury OPS.
W skład grupy weszli:
Marek Bryłowski (Wiceprzewodniczący Warszawskiej Rady Seniorów), Agnieszka Dawidziuk (Uniwersytet Każdego Wieku w Brwinowie), Witold Harasim (radny i Wiceprzewodniczący Rady dzielnicy Warszawa Targówek, członek PZERiI) Stanisław Kalski (członek Związku Żołnierzy WP), Jerzy Nasiadko (osoba zaufania publicznego Marszałka Woj. Mazowieckiego), Czesław Ochenduszka (Warszawska Rada Seniorów), Stanisław Sikorski (Związek Sybiraków Koło Warszawa-Mokotów), Zbigniew Tomczak (Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimer)
Na 27 lutego wstępnie planowane jest spotkanie organizacyjne mające na celu podjęcie uchwały w sprawie powołania Mazowieckiej Delegatury OPS. Pan Witold Harasim zobligował się zorganizowania spotkania w Urzędzie Marszałkowskim w celu ustalenia form wsparcia i ewentualnej pomocy organizacyjnej w powołaniu MD OPS.

3. W dniu 20 stycznia 2017 r. zebrała się grupa inicjatywna, która wyłoniła prezydium Komisji ds. Zdrowia i Polityki Społecznej w składzie:
Tomasz Paluch – przewodniczący
Agnieszka Dawidziuk - wiceprzewodnicząca
Zbigniew Tomczak – wiceprzewodniczący
Halina Zajączkowska – członek
Podczas posiedzenia przyjęto Regulamin Komisji ds. Zdrowia i Polityki Społecznej, ustalono zakres działalności komisji.
Pierwszym etapem prac Komisji będzie opracowanie ankiety dla osób 75+, która zobrazuje w jakim zakresie korzystają z programu bezpłatnych leków. Niezależnie od badania ankietowego zostanie opracowana ekspertyza w tym zakresie.
P. Renata Ekielska z ramienia prezydium OPS została koordynatorem Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej.

4. Powstaje Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego przy KPRM.
Ma ono przejąć zadania Departamentu Pożytku Publicznego w MR,PiPS, przejmie Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, docelowo także fundusze Grantów Instytucjonalnych i Inicjatyw Edukacyjnych. Centrum ma podlegać Prezesowi Rady Ministrów. Utworzenie tej instytucji bardzo ograniczy dostęp do środków finansowych organizacjom pozarządowym.
W związku z tym pp. Elżbieta Ostrowska i Janusz Czyż podjęli się opracowania opinii na ten temat.

20 styczeń 2017

Informacja o spotkaniu grupy inicjatywnej dot. utworzenia Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej.

W dniu 20 stycznia 2017 r. zebrała się grupa inicjatywna, która wyłoniła prezydium Komisji ds. Zdrowia i Polityki Społecznej w składzie:

Tomasz Paluch – przewodniczący
Agnieszka Dawidziuk - wiceprzewodnicząca
Zbigniew Tomczak – wiceprzewodniczący
Halina Zajączkowska – członek

Podczas posiedzenia przyjęto Regulamin Komisji ds. Zdrowia i Polityki Społecznej, ustalono zakres działalności komisji.
Pierwszym etapem prac Komisji będzie opracowanie ankiety dla osób 75+, która zobrazuje w jakim zakresie korzystają z programu bezpłatnych leków.
Ankieta powinna zawierać następujące informacje: wiek respondenta, płeć, wykaz leków objętych programem 75+, wskazanie które leki przyjmuje, korzyści z wprowadzenia programu, poniesione koszty przed wprowadzeniem programu i po.
Niezależnie od badania ankietowego zostanie opracowana ekspertyza w tym zakresie. Zebrani uznali za niezbędne pozyskanie do komisji fachowców w zakresie medycyny.
P. Renata Ekielska z ramienia prezydium OPS została koordynatorem Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej.

20 styczeń 2017

TWORZYMY MAZOWIECKĄ DELEGATURĘ OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIORÓW

Zapowiadany od dawna proces utworzenia Mazowieckiej Delegatury OPS zaczyna wchodzić w fazę realizacji.

Utworzyła się grupa inicjatywna w składzie ( alfabetycznie):
Marek Bryłowski – Wiceprzewodniczący Warszawskiej Rady Seniorów
Agnieszka Dawidziuk – Uniwersytet Każdego Wieku w Brwinowie
Witold Harasim – radny i Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Warszawa Targówek, członek PZERiI,
Stanisław Kalski – Członek Związku Żołnierzy WP
Jerzy Nasiadko – osoba zaufania publicznego Marszałka Woj. Mazowieckiego
Stanisław Sikorski - Związek Sybiraków Koło Warszawa-Mokotów
Zbigniew Tomczak - Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera

Serdecznie zapraszam do tworzenia Mazowieckiej Delegatury OPS kolejnych delegatów. Szczególnie mile widziani delegaci z regionu Płocka, Ciechanowa, Ostrołęki, Radomia.
Kandydatury prosimy zgłaszać na adres Sekretariatu OPS
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W lutym 2017 r. odbędzie się w Warszawie spotkanie wszystkich delegatów woj. mazowieckiego celem podjęcia uchwały o powołaniu Mazowieckiej delegatury OPS oraz wyboru Prezydium.
O miejscu i godzinie spotkania powiadomimy wszystkich delegatów woj. mazowieckiego.

Przewodnicząca OPS
Krystyna Lewkowicz


16 styczeń 2017

Pomorska Delegatura Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

W dniu 16 stycznia 2017 roku, w Sali Herbowej Rady Miasta Gdańska, użyczonej przez Prezydenta Miasta, spotkali się delegaci Obywatelskiego Parlamentu Seniorów z województwa pomorskiego i jednogłośnie podjęli uchwałę w spr. powołania Pomorskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.
W spotkaniu oprócz delegatów OPS z woj. pomorskiego uczestniczyli goście: wiceprezydent Pan Piotr Kowalczuk, poseł na sejm Tadeusz Borowczyk, doradca prezydenta Pani Ewa Kamińska, pełnomocnik marszałka ds. seniorów pan Tadeusz Adamejtis, pełnomocnik prezydenta ds. seniorów Pani Gabriela Dudziak.
Spotkanie rozpoczął Wiceprezydent, przywitał wszystkich zebranych, w wystąpieniu podkreślił znaczenie takich inicjatyw jak OPS, zadeklarował dalszą pomoc i już zapowiedział ufundowanie pucharu i nagród dla laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior-Obywatel” w pilotażowych gdańskich eliminacjach.
- Seniorzy mówią jednym głosem bo wyzwania srebrnego wieku niezależne są od polityki i "widzimisię" kogokolwiek. Dziękuję, że wybraliście Gdańsk na miejsce obrad pomorskich delegatów Obywatelski Parlament Seniorów. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz deklaruje pełne wsparcie, cieszę się, że możemy z Pełnomocnikiem ds. Seniorów Gabrielą Dudziak je codziennie realizować. Dziękujemy patronowi honorowemu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów firmie Grupa Adamed za miłe upominki.

Pan Prezydent wręczył delegatom OPS legitymacje przywiezione przez Panią Krystynę Lewkowicz, przewodniczącą OPS.

Krystyna Lewkowicz, przewodnicząca OPS przedstawiła historię powstania tej inicjatywy, podkreśliła znaczenie powoływania regionalnych Delegatur OPS, tak w tworzeniu opinii jak i możliwości szerokich działań tu w terenie, lepszej współpracy z administracją, samorządem, UTW, organizacjami senioralnymi i instytucjami działającymi na rzecz seniorów.
Poseł na sejm Pan Tadeusz Borowczyk, gratulował inicjatywy, deklarował wszelką pomoc i zainteresowanie parlamentarzystów OPS-em, oraz dołożenie starań , aby następne obrady powróciły do Sejmu.

Powołano Prezydium Pomorskiej Delegatury OPS:
Przewodnicząca - Barbara Badowska Średniawa - Klub Seniora "Rada Starszych Gdańsk"
Wiceprzewodnicząca - Elżbieta Urbanowicz - Uniwersytet Trzeciego Wieku - Pruszcz Gdański
Wiceprzewodnicząca - Teresa Żelazo - MRS Malbork
Sekretarz - Teresa Malinowska - WUTW YMCA Wejherowo
Członek - Tadeusz Adamejtis- pełnomocnik Marszałka Woj. Pomorskiego
Członek - Władysław Kanka - Gminna Rada Seniorów - Trąbki Wielkie.

Członkowie prezydium postanowili spotkać się jeszcze w miesiącu styczniu. Natomiast spotkania delegatów odbywać się będą raz na kwartał.


W Gdańsku obradował Obywatelski Parlament Seniorów

(Za zgodą autorki, Pani Agaty Olszewskiej, prezentujemy treść wywiadu udzielonego przez Krystynę Lewkowicz Przewodnicząca OPS, portalowi Gdańsk.pl) - To trudny okres dla polityki senioralnej, ale robimy wszystko, co tylko można zrobić - mówi Krystyna Lewkowicz, przewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, którego przedstawiciele spotkali się w poniedziałek 16 stycznia 2017 r. w Gdańsku, żeby pochylić się nad aktualnymi problemami polskich seniorów. W wywiadzie dla Gdańsk.pl opowiada o tym, czym zajmuje się Fundacja, której jest pomysłodawczynią i współzałożycielką, a także o tym, jak wygląda współpraca z obecnie rządzącymi i jak oceniana jest polityka senioralna w Gdańsku.

Agata Olszewska: Jak doszło do powstania Obywatelskiego Parlamentu Seniorów?

Krystyna Lewkowicz, przewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów
- Decyzja o założeniu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów dojrzewała przez kilka lat. Narodziła się jako uchwała deklaracji końcowej II Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku, więc można powiedzieć, że jestem jedną z wielu osób, które doprowadziły do tego, że OPS powstał.

Skąd potrzeba utworzenia OPS?

- Organizacji senioralnych w Polsce jest co najmniej kilka tysięcy. Reprezentują bardzo różne dziedziny działania i różne środowiska. Niezwykle ważne jest, chociażby ze względu na zjawiska demokratyczne, żeby polscy seniorzy mieli swoją ogólnopolską reprezentację, żeby mogli stworzyć sobie forum wymiany doświadczeń, mogli dochodzić do wspólnych programów działania, opracowywać wspólną strategię, wreszcie, żeby głos seniorów był słyszany na najwyższym szczeblu w sposób bardzo poważny, tak jak odbywało się to do tej pory na Kongresach Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Sukcesy I i II Kongresu UTW ugruntowały nas w przekonaniu, że takie przedstawicielstwo nie tylko ma sens, ale jest absolutnie koniecznie.
Sukces w postaci stworzenia w latach 2012-2014 tak naprawdę od podstaw polityki senioralnej, co było m.in. efektem I Kongresu UTW, natchnął nas nadzieją, że warto iść w tym kierunku, bo te sukcesy prowadzić będą do tego, o co walczymy od wielu lat.

Jakie są najważniejsze problemy senioralne, którymi zajmuje się OPS?

- Problemy senioralne są najprzeróżniejsze. Przede wszystkim dotyczą zdrowia, opieki społecznej, dostępu do leków i do rehabilitacji. Wszyscy wiemy, jakie są z tym problemy: wielomiesięczne, a czasem nawet wieloletnie kolejki, oczekiwanie na operacje niezbędne do funkcjonowania, etc. Niezwykle ważnym obszarem jest również sytuacja finansowa seniorów. Procedury medyczne i inne usługi ułatwiające życie seniorów są teraz powszechnie dostępne, ten rynek jest niezwykle bogaty i szybko się rozwija - niestety nie jest to rynek dla biednego emeryta, który ma 1000-1200 złotych emerytury. Jemu nie starcza na podstawowe, elementarne rzeczy, takie jak jedzenie, gaz, mieszkanie, więc nie ma mowy o tym, żeby rehabilitował się na swój koszt, czy żeby mógł mieć dostęp do drogich procedur medycznych. A jeżeli o zdrowiu i dobrostanie seniorów decydują tylko pieniądze, to jest to bardzo smutne, żeby nie powiedzieć dramatyczne.
Kiedyś mówiło się „starszy człowiek umiera, bo Bóg tak chciał”. Dzisiaj starszy człowiek umiera, bo nie stać go na leki nowej generacji. To, co pokazują media - że można leczyć nowotwory, operować mózg, przeciwdziałać chorobom otępiennym, to wszystko już na świecie jest dostępne, ale jest niezwykle kosztowne, a niestety nasz Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje tych procedur. I to zaczyna być naszą narodową tragedią.

Co można zrobić w tej sytuacji?

- Trzeba o tym głośno mówić, dlatego, że każdy rząd, niezależnie od swoich nastrojów politycznych czy opcji, musi sprostać tym problemom. Cały czas mówimy: my jesteśmy organizacją apolityczną - to raczej polityka od czasu do czasu brutalnie wkracza w nasze sprawy, ale chcemy rozmawiać z rządem, z parlamentem na temat rozwiązywania problemów senioralnych. Tu ogromną rolę mogą odegrać pozarządowe organizacje senioralne. Tyle że one też ostatnio nie mają dobrej prasy i dobrych perspektyw, bo zanosi się na to, że kolejnym zamachem rządu będą organizacje pozarządowe.

Z wami rząd chce współpracować?


- Mówi, że chce, ale jednocześnie wszystkie jego działania i decyzje idą w tym kierunku, żeby objąć pełną kontrolę nad organizacjami pozarządowymi, które ze wszystkich innych organizacji, moim zdaniem, były najbardziej niezależne do tej pory. Jeżeli program tworzenia Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego skupi w swoim ręku i władzę, i pieniądze, i nadzór, i kontrolę, i legislację w sprawach senioralnych, to niezależność organizacji pozarządowych całkowicie zniknie. Będzie kolejny podział Polaków - na tych, którzy będą sprzyjać Centrum i będą otrzymywać pieniądze, na razie na bliżej nieokreślonych zasadach, podczas gdy obecne zasady dla organizacji pozarządowych są bardzo sformalizowane i bardzo wymagające, oraz na te organizacje, które nie są spolegliwe i będą eliminowane. Bardzo brutalnej przymiarki do tego doznaliśmy we wrześniu ubiegłego roku, kiedy niepokorny Obywatelski Parlament Seniorów nie dał się zgnoić - bo inaczej tego nie mogę nazwać - czyli całkowicie zdominować, ubezwłasnowolnić, upolitycznić, odmówił podporządkowania się strukturom rządowym, i został za to wyrzucony na bruk z parlamentu, co jest powszechnie postrzegane jako narodowa hańba. Niech wstydzą się ci, którzy do tego doprowadzili.

OPS jest same w tej walce na szczeblu ogólnopolskim?

- W tej chwili tak. Ci posłowie, którzy tworzyli z nami politykę senioralną, wspierali nas i mają w tym zakresie jakieś sukcesy - albo nie są już w polityce, albo są w opozycji, a jak wiadomo, opozycja nie ma teraz dobrej prasy ani siły przebicia. Myślę, że dla organizacji pozarządowych i dla polityki senioralnej w ogóle nastał trudny okres.

Jak sobie z tym radzić?

- Robimy wszystko, co tylko można zrobić. Organizujemy się w regionach, tworzymy dobre relacje z lokalnymi samorządami, nawiązujemy kontakt z innymi organizacjami senioralnymi, także tymi, które nie mają swoich przedstawicieli w Obywatelskim Parlamencie Seniorów, bo to wszystko będzie tworzyło naszą siłę. I może wreszcie ktoś przejrzy na oczy, bo żaden rząd nie może sobie zrobić wrogów z 8 milionów starszych Polaków. To jest strzał w kolano.

W ramach tworzenia relacji z lokalnymi samorządami, 16 stycznia 2017 r. OPS obradował w Gdańsku. Jak wypadła ta współpraca?

- Jesteśmy zachwyceni dobrym przyjęciem i życzliwością, a przede wszystkim pomocą ze strony władz, zarówno miasta, jak i województwa. Liczymy bardzo na dalszą współpracę - już teraz mogę powiedzieć, że widzę, że będzie układała się bardzo dobrze, a to wszystko będzie sprzyjać polityce senioralnej tworzonej na szczeblu regionalnym. Jeżeli nie możemy tworzyć polityki senioralnej na szczeblu centralnym, z uwagi na przeszkody, o których wcześniej powiedziałam, to stwórzmy bardzo silną politykę senioralną na szczeblu regionów. To jest szalenie ważne.

Jeśli chodzi o sam Gdańsk, to z moich doświadczeń wynika, że polityka senioralna tutaj zawsze była na wysokim poziomie. Jeszcze w czasach, kiedy bywałam w Gdańsku tylko jako przedstawiciel Uniwersytetów Trzeciego Wieku, ten region był szalenie pozytywnie nastawiony do seniorów. Zawsze z wielką atencją podchodził do różnych ważnych wydarzeń senioralnych. Podczas dzisiejszych obrad mówiłam m.in. o pamiętnej konferencji ogólnopolskiej na Uniwersytecie Gdańskim, organizowanej przez UTW, która odbyła się z bardzo aktywnym udziałem władz miasta Gdańska. Także dzisiaj pan wiceprezydent Piotr Kowalczuk zaoferował najróżniejsze formy wsparcia i pomocy, okazał nam wiele życzliwości.
W Gdańsku będzie dobrze!!!.

Rozmawiała:

Agata Olszewska


16 grudzień 2016

Świąteczne spotkanie warszawskich delegatów OPS
Z inicjatywy Przewodniczącej OPS Krystyny Lewkowicz i Posła Michała Szczerby oraz zaangażowaniu i ogromnej pomocy logistycznej Wolskiego Centrum Kultury, w dniu 16 grudnia 2016 r. w Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich odbyło się spotkanie warszawskich delegatów Obywatelskiego.
Parlamentu Seniorów oraz przedstawicieli innych środowisk senioralnych.
W spotkaniu wzięli udział goście honorowi – Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz, Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Tomasz Pactwa, Przewodnicząca Warszawskiej Rady Seniorów Anna Nehrebecka, Wiceburmistrz Dzielnicy Warszawa Wola Adam Hać, Dyrekcja Wolskiego Centrum Kultury i inni liderzy ruchu senioralnego.
Na spotkaniu uroczyście wręczono legitymacje delegata OPS oraz zapowiedziano utworzenie Mazowieckiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Spotkanie uświetnił występ Tadeusza Woźniaka.

Zdjęcia w galerii


12 grudnia 2016 r.

Powstał Śląski Zespół Delegatów Obywatelskiego Parlamentu Seniorów
W uroczystej, gościnnej atmosferze zapewnionej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, 12 grudnia 2016 roku w Sali Błękitnej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach z inicjatywy Pani Krystyny Męcik, wiceprzewodniczącej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów odbyło się spotkanie delegatów OPS z woj. śląskiego.
W imieniu Marszałka województwa Śląskiego gości powitała pani Katarzyna Kuczyńska-Budka, dyrektor Gabinetu Marszałka.
Gośćmi specjalnymi tego spotkania byli pani Krystyna Lewkowicz, przewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów i pani Bożena Borowiec, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.
Pani Bożena Borowiec przedstawiła regionalny projekt Śląskie dla Seniora oraz główne założenia regionalnej polityki senioralnej.
Spotkanie prowadziła Pani Krystyna Męcik, wiceprzewodnicząca OPS.
Podczas spotkania delegaci otrzymali z rąk pani Krystyny Lewkowicz, przewodniczącej OPS imienne legitymacje, które z pewnością będą niezbędne podczas kontaktów m. in. z przedstawicielami samorządów, różnych instytucji, politykami itp.
Niektórzy z delegatów mieli okazję, a zarazem obowiązek złożyć ślubowanie oraz przystąpić do jednej z komisji OPS.
Najważniejszym jednak celem tego spotkania było powołanie do życia Śląskiego Zespołu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów z siedzibą w Katowicach, co stało się faktem.

Wybrano Prezydium w składzie:
Zuzanna Geilke - przewodnicząca,
Henryk Wójtowicz - wiceprzewodniczący,
Jan Krawczyk - wiceprzewodniczący,
Ewa Brewczyńska – Florczyk - członek,
Grażyna Omeljaniuk – Szulc - członek,
Mieczysław Skowron - członek.

Krystyna Męcik będzie pełniła funkcje koordynatora z ramienia Prezydium OPS.
Nowo wybranym władzom Zespołu gratulujemy i życzymy owocnej współpracy regionalnej i ogólnopolskiej. Posiedzenia prezydium Śląskiego Zespołu OPS odbywać się będą co najmniej raz w kwartale.
Najbliższe posiedzenie Śląskiego Zespołu OPS planowane jest w lutym 2017 roku.

1 grudnia 2016 r.

Kujawsko-Pomorski Zespół Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

W Urzędzie Miasta Bydgoszczy odbyło się spotkanie delegatów Obywatelskiego Parlamentu Seniorów regionu kujawsko-pomorskiego, na którym delegaci jednogłośnie postanowili utworzyć regionalny zespół OPS.

Wybrano prezydium w składzie:

Bożena Sałacińska
Jerzy Nowacki
Zdzisław Tylicki
Cezary Kościelak

Szersza relacja z tego wydarzenia znajduje się w Panoramie UTW SGH nr 7-8/2016 prezentowanej w zakładce "Wydawnictwa".

24 listopada 2016 r.

Powstała pierwsza regionalna struktura OPS– Warmińsko-Mazurski Zespół Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

W dniu 18 listopada 2016 na zebraniu inicjatywnym warmińsko-mazurskich delegatów OPS, którzy dzięki przychylności Pana Gustawa Brzezina, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Pana Piotra Żuchowskiego, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego pod patronatem Pani Joanny Glezman, kierownika marszałkowskiego Biura Dialogu Społecznego i Pożytku Publicznego mogli zebrać się w siedzibie sejmiku województwa, zapadła decyzja o powołaniu Warmińsko-Mazurskiego Zespołu OPS.
Powołano Prezydium w składzie:
Aleksander Pieczkin - przewodniczący Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Danuta Krzywosz - wiceprzewodnicząca Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Alina Paradowska - członek Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Izabela Pytel - członek Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Barbara Szkolarz - członek Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Gratulujemy i życzymy owocnej współpracy regionalnej i ogólnopolskiej.

Posiedzenia Prezydium Warmińsko-Mazurskiego Zespołu OPS odbywać się będę co najmniej raz w kwartale.
Kolejne spotkanie oświęcone będzie programowi pracy i diagnozie najważniejszych problemów senioralnych.

Przewodnicząca OPS
Krystyna Lewkowicz

Ważny Komunikat
Prezydium OPS uprzejmie informuję, iż z dniem 30 listopada 2016 r. upływa termin przesłania pisemnych ślubowań przez osoby, które z ważnych przyczyn nie uczestniczyły w II sesji plenarnej OPS w dniu 3 października br.
Osoby, które nie złożą ślubowania w w/w terminie zostaną skreślone z listy delegatów, a na ich miejsce zostaną powołane osoby z list rezerwowych.

Przewodnicząca OPS
Krystyna Lewkowicz

KOMISJE BRANŻOWE OBYWATYELSKIEGO PARLAEMENTU SENIORÓW
Prezydium OPS informuje, iż ukształtowały się grupy inicjatywne deklarujące zorganizowanie Komisji Branżowych OPS, a mianowicie:
Komisja organizacyjno-prawna
Imię i nazwisko Adres e-mail
Zdzisław Czarnecki Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Renata Ekielska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jan Kacprzak Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komisja promocji i kontaktów z otoczeniem
Imię i nazwisko Adres e-mail
Miłosz Biały Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zbigniew Chwaliński Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zdzisław Czarnecki Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Miłosz Sałaciński Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Komisja strategii, budżetu i finansów
Imię i nazwisko Adres e-mail
Andrzej Czarnecki Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zuzanna Geilke Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jerzy Giezek Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jan Krawczyk Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Teresa Uzarska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Komisja zdrowia i polityki społecznej
Imię i nazwisko Adres e-mail
Agnieszka Dawidziuk Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Aleksander Nowiński Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tomasz Paluch Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zbigniew Tomaczak Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Helena Turk Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Halina Zajączkowska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Zachęcamy grupy inicjatywne do nawiązania kontaktów z delegatami OPS celem pozyskania nowych członków Komisji, wyłonienia prezydium Komisji, zgodnie z obowiązującym Regulaminem oraz nakreślenia priorytetowych zadań do programu pracy.

10 listopada 2016 r.

KOLEJNE INICJATYWY REGIONALNE OPS

1. Warmińsko – mazurski Zespół OPS
W dniu 18 listopada 2016 r. zbierze się w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie grupa inicjatywna, wszyscy delegaci OPS z woj. warmińsko-mazurskiego oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego zajmujący się polityką senioralną, na czele z Panią Joanną Glezman, Pełnomocnikiem Marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Celem spotkania będzie podjęcie decyzji o powołaniu Warmińsko - Mazurskiego Zespołu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Delegaci wybiorą Prezydium, przedyskutują projekt Regulaminu oraz wyznaczą priorytety działania.

2. Lubuski Zespół OPS
Analogiczna inicjatywa delegatów woj. lubuskiego, ukierunkowana na powołanie Lubuskiego Zespołu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów zostanie sfinalizowana w dniu 28 listopada 2016 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Krośnie Odrzańskim.

Prezydium OPS wyraża serdeczne podziękowaniem Marszałkom województw za otwartość na współpracę z OPS oraz Regionalnym Ośrodkom Polityki Społecznej za pomoc logistyczną w zorganizowaniu w/w spotkań, a delegatom OPS życzy owocnych obrad. Czekamy na informacje i zdjęcia z przebiegu spotkań inicjatywnych, bowiem stanowią one realizację strategii OPS przyjętej na II kadencję, a ponadto w przygotowaniu jest pilotażowy numer Kroniki Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, w którym będziemy dokumentować takie inicjatywy.
Czekamy na zapowiadaną inicjatywę woj. śląskiego oraz informujemy, że w trakcie uzgodnień jest powołanie Mazowieckiego Zespołu OPS.

Z pozdrowieniami
Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS

28 października 2016 r.

Szanowni Delegaci OPS,

przypominamy i zapraszamy do podjęcia aktywności i realizacji celów i misji OPS w środowiskach lokalnych , regionalnych i ogólnopolskich OPS, w szczególności:

1/ zgłaszania się do Komisji problemowych OPS.
Ich wykaz i zakresy działania zawarte są w przyjętym na sesji plenarnej w dniu 3 października 2016 roku w Regulaminie OPS.

2/ tworzenia grup inicjatywnych do powołania Regionalnych Zespołów OPS;

Zgodnie ze strategią zawartą w Deklaracji programowej OPS, Regionalne Zespoły delegatów OPS mają integrować delegatów w regionie oraz współpracować z organami samorządowymi oraz innymi organizacjami senioralnymi w realizacji programów senioralnych. Ramowe zasady funkcjonowania Regionalnych Zespołów publikowane są na stronie www.fundacjaoputw.pl/obywatelski-parlament-seniorów.html

3/ tworzenia organu prasowego OPS pod tytułem "KRONIKA OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIORÓW"

Czekamy na reporterów, fotografów i animatorów działalności senioralnej i prosimy o nasyłanie tekstów i zdjęć do w/w biuletynu.

Wszelką korespondencję prosimy kierować na adres sekretariatu OPS, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z pozdrowieniami

Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS

Pomorski Zespół Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

Z inicjatywy gdańskich delegatów Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, w dniu 24 października br., odbyło się w Urzędzie Miasta Gdańska robocze spotkanie grupy inicjatywnej z Przewodniczącą OPS Krystyną Lewkowicz.

Wzięło w nim udział sześciu delegatów Obywatelskiego Parlamentu Seniorów z województwa pomorskiego – inicjatorów powołania regionalnego zespołu OPS.
Utworzenie regionalnych zespołów zapisano w przyjętej na II kadencję strategii OPS.
Mają one na celu bliższe poznanie się i nawiązanie współpracy między delegatami OPS jak i inicjowanie współpracy z innymi organizacjami senioralnymi nie mającymi jeszcze swoich przedstawicieli w OPS.
W spotkaniu wzięli udział także urzędnicy i działacze społeczni kierujący niezwykle ważnymi dla polityki senioralnej komórkami, w tym m.in. Pani Gabriela Dudziak Pełnomocnik Prezydenta Gdańska ds. Seniorów, Pan Tadeusz Adamejtis Pełnomocnik Marszałka Województwa Pomorskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowych, a zarazem delegat OPS, a także Pani Ewa Kamińska, doradca Prezydenta Gdańska.
Wcześniej, podobne spotkanie odbyło się z Panią Krystyną Dominiczak, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim.
Spotkanie zakończyło się:
• jednomyślnym poparciem grupy inicjatywnej delegatów OPS dla zamiaru utworzenia Pomorskiego Zespołu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów,
• deklaracją przychylności i współdziałania ze strony przedstawicieli samorządu i organizacji pozarządowych.

- Jestem pod wrażeniem otwartości na współpracę, rzeczowości dyskusji i szczerego formułowania poglądów, w tym także wątpliwości lub ocen krytycznych, bo sprzyja to poszukiwaniu optymalnych rozwiązań – powiedziała po spotkaniu Krystyna Lewkowicz. Taka współpraca ma głęboki sens i może przynieść wymierne korzyści wszystkim uczestnikom tego procesu.
Pragnę podkreślić, że regionalne Zespoły OPS ukierunkowane będą na definiowanie i rozwiazywanie problemów senioralnych, integrację między delegatami oraz współpracę delegatów OPS z innymi organizacjami, które nie mają swoich przedstawicieli w OPS.
Ich działanie nie będzie w najmniejszym stopniu kolidować, konkurować, a tym bardziej ingerować w politykę senioralną regionu, a jedynie ma na celu pozyskiwanie wiedzy o jej kierunkach, wymianę poglądów, wzajemne uczestnictwo w organizowanych ważnych wydarzeniach senioralnych, współdziałanie w realizacji, promowanie i przenoszenie uogólnionych problemów regionalnych i lokalnych na grunt ogólnopolski
- dodała.

Grupa inicjatywna nakreśliła harmonogram dalszych prac, w tym zaplanowała na koniec listopada spotkanie wszystkich delegatów OPS z woj. pomorskiego, w czasie którego zostanie podjęta ostateczna decyzja w spr. utworzenia Pomorskiego Zespołu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, przyjęcia jego regulaminu oraz nakreślenia planu działania.
Warte podkreślenia, że jest to absolutnie pionierska inicjatywa i Pomorski Zespół Obywatelskiego Parlamentu Seniorów będzie przykładem dobrej praktyki dla innych grup inicjatywnych, które już powstają w woj. kujawsko-pomorskim, podlaskim, mazowieckim i łódzkim.
To było bardzo dobre i owocne spotkanie – ocenili zgodnie wszyscy jego uczestnicy.

Opr. Florian Kott15 października 2016 r.

Realizujemy program Obywatelskiego Parlamentu Seniorów II kadencji 2016 -2019

Na I posiedzeniu Prezydium OPS, w dniu 13.10.2016 r. podjęto działania zapowiadane w podsumowaniu II sesji plenarnej w dniu 3 października oraz zawarte w deklaracji programowej.
Są to m.in. :

1. Powołanie i ukonstytuowanie się Komisji Problemowych OPS Ich wykaz i ramowy zakres działania określony jest w Regulaminie OPS przyjętym w dniu 3 października 2016 r. Zwracamy się do delegatów OPS mających odpowiednie doświadczenia, czas, chęć do społecznego działania o zgłaszanie się do pracy w konkretnej Komisji wskazując jednocześnie, jakimi zagadnieniami chcą zajmować się zarówno w środowisku lokalnym jak i ogólnopolskim. Prosimy też o rekomendowanie osób do Prezydium Komisji. Rekomendacje i zgłoszenia do prac w Komisji, które napłynęły w trakcie akredytacji OPS przekazujemy do grupy inicjatywnej. Będziemy sukcesywnie informować o postępie prac nad ukonstytuowaniem się poszczególnych Komisji.

Akces do Komisji nie jest obligatoryjny.

2.Tworzenie Regionalnych Zespołów ( delegatur) OPS Mając na celu uaktywnienie delegatów OPS w terenie, integrację wewnętrzną jak i współpracę z innymi środowiskami: jednostkami samorządu terytorialnego różnych szczebli, innymi organizacjami senioralnymi nie mającymi delegatów w OPS, parlamentarzystami itp. tworzy się Regionalne Zespoły Delegatów OPS ( nazwa robocza).
Są już pierwsze inicjatywy utworzenia takich jednostek w woj. mazowieckim, pomorskim i kujawsko-pomorskim. Roboczy projekt zasad funkcjonowania regionalnych struktur OPS przekazujemy zainteresowanym w załączeniu do dalszych konsultacji. Czekamy na dalsze zgłoszenia i uwagi do Zasad.

3.Tworzymy organ prasowy OPS: Kronikę Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Zgłosili się już inicjatorzy tego przedsięwzięcia. Czekamy na kolejnych redaktorów, korespondentów, fotoreporterów dostarczających materiałów do tego wydawnictwa.

Z uwagi na ograniczenia wynikające z ochrony danych osobowych, w kontaktach z delegatami przyjmowaniu zgłoszeń do komisji, tworzeniu regionalnych zespołów pomagać będzie sekretariat OPS, e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszam do współpracy wszystkich zaangażowanych delegatów OPS.
Z pozdrowieniami
Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS

Zał. Regionalne Zespoły 3.0

12 października 2016 r.

Ustalenia z I posiedzenia Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, Warszawa, 12.10.2016

Na I posiedzeniu Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, w dniu 12 października 2016 r. podjęto następujące ustalenia:
1. Przyjęto zmodyfikowany tekst Deklaracji Programowej OPS na II kadencję 2016-2019 , do dalszych prac,
2. Podjęto prace zmierzające do utworzenia Komisji problemowych OPS i wyłaniania ich prezydiów,
3. Prowadzone będą konsultacje i spotkania robocze w regionach nad powołaniem Zarządów
( delegatur ) regionalnych OPS w każdym województwie. Prezydium przyjęło też ramowy podział zadań dla poszczególnych jego Członków.

DEKLARACJA PROGRAMOWA OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIOROW NA II KADENCJĘ 2016-2019.
Prosimy Delegatów OPS o zgłaszanie ewentualnych uwag i propozycji uzupełnień.
Brak korespondencji uważany będzie za akceptację.
Zał. Tekst Deklaracji

10 października 2016 r.

Rekomendujemy komentarz Władysława Kosiniak Kamysza - gościa II sesji plenarnej OPS


Artykuł: Seniorzy nie wystraszyli się Prawa i Sprawiedliwości

6 października 2016 r.

Wszystkie ręce na pokład dla realizacji celów i misji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów II kadencji 2016-2019

Czytaj dalej: List Przewodniczącej OPS

List PDF

4 października 2016 r.

Inauguracja II kadencji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, 2016-2019


W poniedziałek, 3 października o godz. 12.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zebrał się po raz drugi Obywatelski Parlament Seniorów.

Sesja plenarna rozpoczynająca II kadencję OPS była najważniejszym wydarzeniem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, ogłoszonego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a zarazem kontynuacją zainaugurowanej w Sali Posiedzeń Sejmie RP w dniu 1 października 2015 roku I kadencji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Powołanie w Polsce Obywatelskiego Parlamentu Seniorów jest unikalną w świecie formą partycypacji seniorów w budowie społeczeństwa obywatelskiego, inspirowania kierunków polityki senioralnej oraz konstruktywnego dialogu z władzami publicznymi w zakresie tworzenia rozwiązań na rzecz godnego, zdrowego i aktywnego życia osób starszych.
Stanowi ukoronowanie wieloletniego procesu oddolnej konsolidacji środowisk polskich seniorów i tworzenia przez nich ogólnokrajowej reprezentacji. Ideą OPS jest neutralność polityczna i światopoglądowa oraz otwartość na merytoryczną współpracę z władzami publicznymi, w tym organami samorządu terytorialnego, a także partnerami społecznymi.
Celami OPS jest stałe monitorowanie sytuacji osób starszych w Polsce we wszystkich obszarach ich funkcjonowania, społeczny dialog, a także poszukiwanie optymalnych rozwiązań problemów dotyczących osób starszych.

W uroczystości wzięli udział: Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, b. Premier Ewa Kopacz, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, Wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej Michał Szczerba, oraz b. Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Organizacje senioralne i rady seniorów z całej Polski w sposób samorządny i demokratyczny wybrały 460 delegatów na trzyletnią II kadencję OPS oraz Prezydium OPS.

W skład Prezydium OPS II kadencji 2016 - 2019 zostali powołani:

Krystyna Lewkowicz Przewodnicząca OPS, (Ogólnopolskie Porozumienie UTW)
Elżbieta Ostrowska Wiceprzewodnicząca OPS ( PZERiI)
Janusz Czyż Wiceprzewodniczący OPS ( PZERiI)
Krystyna Męcik Wiceprzewodnicząca OPS ( Powiatowa Rada Seniorów, Ogólnopolska Federacja St. UTW)
Renata Ekielska Wiceprzewodnicząca OPS ( ARCH50+ przy ZG Polskiego Towarzystwa Architektów Polskich)
Bożena Sałacińska Członek Prezydium OPS (Kazimierzowski UTW w Bydgoszczy, Redakcja INFOFordon Bydgoszcz)
Ewa Branicka Członek Prezydium OPS (Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”)
Janusz Wentruba Członek Prezydium OPS (UTW w Goleniowie)

Prezydium opracuje niezwłocznie program działania ukierunkowany na realizację przyjętych w czasie II sesji priorytetowych kierunków:

1. Proces dalszego zjednoczenia środowisk senioralnych w Polsce,
2. Opracowanie nowych zasad funkcjonowania oraz powołanie i ukonstytuowanie się Komisji problemowych OPS i ich prezydiów,
3. Powołanie struktur regionalnych pod postacią Zarządów Regionów OPS w każdym województwie,
4. Zacieśnienie współpracy z samorządami wojewódzkimi i lokalnymi.

Zachęcamy wszystkich wybranych delegatów do aktywności i realizowania misji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów zarówno w swoich środowiskach lokalnych jak i ogólnopolskich.

Z podziękowaniem za okazane zaufanie i wsparcie

Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS II kadencji

4 października 2016 r.

Regulamin Obywatelskiego Parlamentu Seniorów
( wersja uchwalona przez sesję plenarną OPS w dniu 3 października 2016 r.)

zał. PDF

Zaproszenie na II sesję plenarną Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

Posiedzenie plenarne II sesji , inaugurującej II kadencję OPS odbędzie się w dniu 3 października 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich przy ul. Anielewicza 6 w Warszawie, o godz. 12.00.
Akredytacja i zwiedzanie Muzeum od 10.00
Wszyscy delegaci do OPS otrzymali indywidualne zawiadomienia.

Jednocześnie wyjaśniamy, że narada organizowana przez Komisję Polityki Senioralnej w dniu 1 października w spr. rad seniorów nie ma nic wspólnego z OPS.

Do zobaczenia w dniu 3 października 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich, uznanym za najnowocześniejszy gmach 2016 roku.

Z pozdrowieniami
Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS

Wybory do Prezydium OPS

Wychodząc na przeciw postulatom zgłoszonym w toku konsultacji społecznych oraz w celu zapewnienia wyboru najbardziej zaangażowanych i doświadczonych osób do Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, Zespół ds. akredytacji ogłasza nabór zgłoszeń na członków Prezydium.

Zgodnie z Regulaminem, Prezydium OPS II kadencji składa się z 8 członków, tj. Przewodniczącego, 4 wiceprzewodniczących i 3 członków.
Od zgłoszonych kandydatów do Prezydium OPS oczekuje się zaangażowania i posiadania doświadczeń i kompetencji w rozwiązywaniu problemów senioralnych, a zarazem gotowości do pełnienia funkcji na zasadach pracy społecznej.

Rekomendacje pisemne obrazujące dokonania wyłącznie w zakresie działalności senioralnej, oraz predyspozycje do kierowania i pracy w Prezydium OPS, o objętości max 600 znaków bez spacji, prosimy przesyłać mailem, na adres e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia do Prezydium przyjmujemy do dnia 28 września do godz. 15.00.

Rekomendacja do Prezydium OPS musi być udzielona przez organizację senioralną lub instytucję działającą na rzecz seniorów.

O ostatecznym wyborze składu Prezydium oraz o wyborze Przewodniczącego Prezydium zadecyduje głosowanie delegatów w czasie II sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Przewodniczący Komisji organizacyjno–prawnej
Jan Kacprzak

Zał. Wzór zgłoszenia kandydata do Prezydium OPS - DOC


15 września 2016 r.

Ważna informacja dla wszystkich delegatów OPS!

Szanowni Delegaci do OPS,

Mimo bulwersujących decyzji Marszalka Sejmu w spr. organizacji II sesji OPS, pragniemy uspokoić wszystkich zainteresowanych delegatów i kandydatów na delegatów II kadencji OPS 2016-2019.
To nie Komisja Polityki Senioralnej ani Marszałek Sejmu, lecz sam Obywatelski Parlament Seniorów będzie decydował o swojej przyszłości, zatem II kadencja OPS zostanie zainaugurowana zgodnie z Regulaminem OPS.
Trwają prace przygotowawcze i akredytacja do II kadencji OPS, której inauguracyjna sesja odbędzie się w dniu 3 października 2016 r. w Warszawie.
Miejsce i program podamy w kolejnych komunikatach.
Przyjmujemy jeszcze zgłoszenia, bowiem przystępujemy do podziału rezerwy mandatów.
Prosimy śledzić kolejne komunikaty.

Z pozdrowieniami
Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS

15 września 2016 r. Sejm RP

W środę na posiedzeniu Sejmu przed głosowaniami marszałek Kuchciński, pytany przez posła Michała Szczerbę z PO o skandal związany z OPS, odpowiada z mównicy:
- Komisja wycofała patronat. Sprawy nie ma. Dziękuję.
- Prezydium OPS pozostawia ten fakt bez komentarza, do oceny 8 milionowej populacji polskich seniorów.
Odpowiadamy jednak kategorycznie Panu Marszałkowi i Komisji Polityki Senioralnej:
JEST SPRAWA, JEST I BĘDZIE FUNKCJONOWAŁ OBYWATELSKI PARLAMENT SENIORÓW!
Rekomendujemy też do zapoznania się z pełnym tekstem artykuł publikowanego w FAKT24PL:
Przewodnicząca Prezydium OPS
Krystyna Lewkowicz

FAKT24.PL 14 września 2016 r.
PiS wyrzuca ich z Sejmu! Boi się skandalu?
Idea Obywatelskiego Parlamentu Seniorów zrodziła się za rządów PO - zgodnie z zaleceniem Parlamentu Europejskiego. Rok temu - 1 października, w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych - odbyło się pierwsze posiedzenie. Dziś PiS rękami skompromitowanej posłanki wyrzuca seniorów z Sejmu.
A wszystko za zgodą marszałka Marka Kuchcińskiego. Tak działa władza dla obywateli.
To już przesądzone: posiedzenie OPS w tym roku w Sejmie się nie odbędzie - wynika z ustaleń Fakt24. O tym, iż PiS zamierza zamknąć salę plenarną dla zaangażowanych w sprawy publiczne seniorów, spekulowano od kilku tygodni. O sprawie pisała "Rzeczpospolita". Marszałek Marek Kuchciński, który zdecydował przed kilkoma miesiącami, że posiedzenie OPS odbędzie się 1 października - tak, jak przyjęto za rządów Platformy - dziś zmienił decyzję. Wszystko to za sprawą interwencji Małgorzaty Zwiercan - szefowej Komisji Polityki Senioralnej, posłanki, która wsławiła się nie wytężoną pracą na rzecz osób starszych, a skandalem na sali plenarnej: była posłanka Kukiz'15 podczas jednego z tegorocznych posiedzeń Sejmu zagłosowała za swojego klubowego kolegę Kornela Morawieckiego. Niezgodnie z prawem, za co została wyrzucona z formacji Pawła Kukiza. Dziś pod protekcją PiS Zwiercan pozbywa się seniorów z parlamentu.

czytaj więcej...
Fakt24.PL - PDF

5 wrzesień 2016

Informacja dla Członków Komisji Polityki Senioralnej

Bezprecedensowa nagonka i kampania oszczerstw i pomówień wobec Obywatelskiego Parlamentu Seniorów ze strony przewodniczącej Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej poseł Małgorzaty Zwiercan to wielka strata i krzywda dla tego środowiska, wprowadzająca chaos i dezinformację,
ale też ogromna strata wizerunkowa i prestiżowa dla samej Komisji, podważająca sens jej istnienia.

czytaj więcej...

List do Członków KPS - PDF

2 wrzesień 2016

Apel Wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy - Błońskiej do Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego

Zał. PDF

24 sierpień 2016

Regulamin Obywatelskiego Parlamentu Seniorów na II kadencję 2016-2019


Po kolejnej turze konsultacji z delegatami OPS i prezydiami Komisji, Prezydium OPS przekazuje wypracowany przez Komisję organizacyjno-prawną OPS i zaakceptowany przez Prezydium OPS projekt Regulaminu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, który po zakończeniu procesu uzgodnień zostanie przedłożony walnemu zgromadzeniu na II sesji plenarnej OPS i będzie miał zastosowanie do funkcjonowania OPS w czasie II kadencji 2016-2019.
Prosimy o zapoznanie się z projektem i przekazanie wszelkich uwag i konstruktywnych propozycji uzupełnień w terminie do dnia 15 września 2016 r.

W imieniu Prezydium OPS
Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS

20 sierpień 2016

Quo vadis Komisjo Polityki Senioralnej?
To pytanie stawiają sobie dziś wszyscy aktywni seniorzy. Chyba powinni sobie na nie odpowiedzieć też posłowie - członkowie Komisji.
Czytaj dalej...
Zał. PDF

8 sierpień 2016

List Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów do Marszałka Sejmu RP.

List do Marszałka PDF

1 sierpień 2016

Informacja nt naboru kandydatów do II kadencji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Informujemy wszystkie zainteresowane organizacje i środowiska senioralne w kraju, iż za całokształt spraw związanych z naborem i wyłonieniem ostatecznego składu delegatów II kadencji odpowiedzialne jest Prezydium OPS.
Zgodnie z kompetencjami określonymi w Regulaminie OPS uchwalonym przez walne zgromadzenie OPS w 1 października 2015 r. oraz po wielomiesięcznych konsultacjach, w tym z sejmową Komisją Polityki Senioralnej, ostateczna wersja Zasad powoływania delegatów została ustalona i upubliczniona w dniu 14 lipca r. W pozostałych sprawach obowiązuje nadal Regulaminu OPS z dnia 1 października 2015 r.
Zasady powoływania delegatów zapewniają powszechny dostęp i równość szans każdego ze środowisk, a ponadto liczba mandatów przypadająca na każde z województw jest skorelowana z liczbą osób starszych zamieszkujących na danym terenie.
Zgodnie z wynikami prowadzonych konsultacji zwrócono się do marszałków i wojewodów z prośbą o włączenie się w proces inspirowania organizacji senioralnych do zgłaszania kandydatów na delegatów OPS.
Siedmiu Marszałków odpowiedziało pozytywnie na ten apel i powierzyło koordynację wyłaniania kandydatów na delegatów Regionalnym Ośrodkom Polityki Senioralnej, których adresy publikowane są w kolejnym komunikacie.
Naszym wspólnym celem jest zapewnienie jak najszerszej reprezentacji osób starszych w Polsce, toteż apelujemy do wszystkich środowisk senioralnych o zgłaszanie kandydatów, którzy są w stanie godnie i merytorycznie reprezentować interesy danego środowiska oraz brać konstruktywny udział w bieżących pracach OPS.

Z poważaniem
Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS

29 lipiec 2016

UWAGA! Nabór kandydatów na delegatów OPS w województwach: lubelskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, podkarpackim, warmińsko–mazurskim, zachodniopomorskim zadeklarowali się wspierać i koordynować Marszałkowie województw.

Formularze zgłoszeniowe do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów organizacje senioralne powinny przesyłać odpowiednio na adres:

dla organizacji senioralnych woj. lubelskiego:
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie
ul. Tomasza Zana 38, 20-601 Lublin
tel 81 528 76 50; fax: 81 528 76 30; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


dla organizacji senioralnych woj. lubuskiego:
Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze
Al. Niepodległości 36, 65-042 Zielona Góra
tel. 68 323 18 80; fax: 68 353 39 54; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


dla organizacji senioralnych woj. łódzkiego:
Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi
ul. Snycerska 8, 91-302 Łódź
tel. 42 203 48 00, 42 203 48 01
fax. 42 203 48 17
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


dla organizacji senioralnych woj. mazowieckiego
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
ul. Nowogrodzka 62a, 02-002 Warszawa
tel. 22 622 33 06 wew. 48 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


dla organizacji senioralnych woj. podkarpackiego:
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
ul. Hetmańska 120, 35-078 Rzeszów
tel. 17 747 06 00, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


dla organizacji senioralnych woj. warmińsko–mazurskiego:
Biuro Dialogu Społecznego i Pożytku Publicznego
ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn
tel. 89 512 58 80, fax: 89 512 58 76; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


dla organizacji senioralnych woj. zachodniopomorskiego:
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
ul. Korsarzy 34 , 70-540 Szczecin
tel. 91 42 53 600, 91 42 53 605 fax. 91 4253 607, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


W przypadku, gdy do Zespołu akredytacyjnego wpłynie wniosek od organizacji z w/w województw, zostanie przekierowany do odpowiedniego ROPS, wg kompetencji.

Nabór kandydatów z pozostałych województw prowadzony będzie na zasadach ogólnych. Formularze zgłoszeniowe z pozostałych województw można składać w terminie od 15 lipca do 14 września 2016 r. na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą tradycyjną:
Fundacja OP UTW ul. Gruszy 32 ,04 779 Warszawa

Przewodnicząca OPS

Krystyna Lewkowicz

18 lipiec 2016

Rusza akredytacja do II kadencji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

W dniu 15 lipca br rozpoczęła się akredytacja do II kadencji OPS.
Ostatnia tura konsultacji prowadzona w terenie oraz konsultacje z Komisją Polityki Senioralnej zainspirowały Prezydium OPS do modyfikacji zasad akredytacji kandydatów.
Zmodyfikowane Zasady powoływania delegatów w skład Obywatelskiego Parlamentu Seniorów na II kadencję, przyjęte zostały uchwałą Prezydium OPS w poszerzonym o przewodniczących Komisji OPS składzie, w dniu 14 lipca 2016 r.
Stanowią załącznik do niniejszego Komunikatu.
Zgłoszenie delegatów odbywa się drogą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. poprzez przesłanie wypełnionego załącznika -formularza zgłoszeniowego, stanowiącego załącznik nr 1 do Zasad akredytacji .
Zgłoszenie osób zaufania publicznego odbywa się w oparciu o ten sam formularz, z zaznaczeniem kwadratu „inne organizacje senioralne”.
Przed wypełnieniem proszę o wnikliwe zapoznanie się z Zasadami… bowiem nieprawidłowo wypełnione formularze będą odrzucane.
Weryfikacji przesłanych zgłoszeń dokonywać będzie Zespół ds. akredytacji powołany uchwałą Prezydium OPS.

Z poważaniem
Przewodnicząca OPS
Krystyna Lewkowicz
Zał. Zasady akredytacji do II kadencji OPS
c
Zapraszamy do włączenia się w kampanię społeczną na rzecz wdrożenia projektu "Bezpłatne leki dla osób 75+"

Projekt "Bezpłatne leki dla osób 75+" uzyskał poparcie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, a jednocześnie proces monitorowania przygotowań do jego wdrożenia, a następnie ewaluacji został włączony do programu działania OPS.

Prosimy o zapoznanie się ze wspólnym artykułem Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, inicjatora tworzenia społecznej listy bezpłatnych leków, oraz Obywatelskiego Parlamentu Seniorów i wzięcie udział w konsultacjach.

Z pozdrowieniami Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS

Zał. Leki bezpłatne dla 75+

WSPÓŁPRACA, DIALOG, TROSKA O GODNE ŻYCIE SENIORÓW I SZACUNEK DLA PARTNERÓW

to słowa klucze towarzyszące celom i działalności Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.
Nie wszyscy jednak partnerzy rozumieją te słowa jednakowo, a wkład w tworzenie wartości dodanych i w bieżącą działalność OPS w odniesieniu do poszczególnych delegatów i organizacji jest bardzo zróżnicowany.
Przesyłam w załączeniu list będący polemiką wobec nierzetelnych informacji, demagogii i pustosłowia populistycznych haseł, wystąpień publicznych i publikacji w Głosie Seniora.
Jedynie rzetelna informacja i konstruktywny dialog może być źródłem postępu i sukcesu.
Z pozdrowieniami i zaproszeniem do konstruktywnej współpracy ukierunkowanej na realizację wspólnych celów.

Krystyna Lewkowicz
Przewodniczący OPS

Zał. List otwarty

17 maja 2016

Szanowni Państwo,

Pełnomocnik Rządu ds Społeczeństwa Obywatelskiego Minister Wojciech Kaczmarczyk objął patronat honorowy nad Obywatelskim Parlamentem Seniorów.
To kolejny nasz wspólny sukces, ważny krok w umacnianiu rangi i pozycji OPS w polityce senioralnej Polski.
Zał. Patronat

Pozdrawiam serdecznie
Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS

17 maja 2016
Regulamin Komisji OPS ds organizacyjno-prawnych.

Komisja ds organizacyjno-prawnych w nowym składzie, pod przewodnictwem Jana Kacprzaka, w dniu 16 maja 2016 r. przyjęła zmodyfikowany Regulamin organizacyjny Komisji.
Regulamin można uznać za wzorcowy, toteż rekomendujemy jego konstrukcję do zalecanej modyfikacji regulaminów pozostałych dwóch Komisji OPS.
Zał. Regulamin Komisji

Z pozdrowieniami
Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS

9 maja 2016

CELE , MISJA ORAZ PROGRAM DZIAŁANIA OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIORÓW
Materiały na posiedzenie Komisji Polityki Senioralnej w dniu 12 maja 2016 r.

Przekazuję celem zapoznania się dokument programowy Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, który przedstawiony będzie na posiedzeniu KPS w dniu 12 maja 2016 r. oraz wykorzystanie go promowania i informowania o działaniach OPS w regionalnych i lokalnych środowiskach senioralnych.

Bardzo dziękuję wszystkim delegatom OPS,którzy zaangażowali się w jego tworzenie i konsultacje.

Z pozdrowieniami
Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS

Zał. Program


19 kwietnia 2016

Ustalenia ze wspólnego posiedzenia Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów oraz trzech Komisji OPS z dnia 18 kwietnia 2016 roku w Warszawie w siedzibie Szkoły Głównej Handlowej.
Zał.

Nowy Skład Komisji organizacyjno-prawnej OPS
Zał.

5 kwietnia 2016 r.

Kolejne spotkanie z Ministrem Wojciechem Kaczmarczykiem- Pełnomocnikiem Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego

W dniu 5 kwietnia br. odbyło się kolejne spotkanie z Ministrem Wojciechem Kaczmarczykiem – Pełnomocnikiem rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.
Przedmiotem rozmowy było podsumowanie Konferencji w KPRM z dnia 23 marca 2016 r. w kontekście kierunków polityki senioralnej , problemy związane z funkcjonowaniem Obywatelskiego Parlamentu Seniorów jak również potencjalne formy wsparcia, jakich Prezydium OPS oczekuje od Ministra.
Spotkanie było bardzo konstruktywne, uzgodniono dalszy tryb postępowania, o którym będziemy informować w kolejnych komunikatach.

Krystyna Lewkowicz

Przewodnicząca OPS

Zał. PDF Pismo do Ministra

31 marca 2016 r.

Projekt Regulaminu OPS ( wersja z 31 marca 2016 r.)

W wyniku II etapu prowadzonych konsultacji społecznych oraz wniesionych autopoprawek przez autorów, powstała kolejna wersja projektu Regulaminu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które zechciały wziąć udział w konsultacjach i zachęcamy do dalszego doskonalenia projektu tego ważnego dokumentu.

Z pozdrowieniami Krystyna Lewkowicz

Przewodnicząca OPS

24 marca 2016 r.
Ważny Komunikat dla Członków Komisji Organizacyjno-prawnej OPS

Załącznik

Ważne posiedzenie Prezydium OPS i Prezydium Komisji OPS , w dniu 18.04.2016 r.

Załącznik

22 marca 2016 r.
MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA DEMOGRAFICZNA

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w OPOLU gościło w dniu 21 marca 2016 roku międzynarodowy zespół ekspertów debatujący nad wyzwaniami związanymi ze starzeniem się społeczeństw Europy i świata.
Inicjatorką spotkania była posłanka do Parlamentu Europejskiego Danuta Jazłowiecka.

W PANELU DYSKUSYJNYM: Zmiany demograficzne w Europie, a rynek pracy.
Wykład wprowadzający wygłosiła prof. Ursula M. Staudinger, Dyrektor Columbia Aging Center im. Robert N. Butlera przy Uniwersytecie Columbia NY.
W dyskusji wzięli udział :
Moderacja: Danuta Jazłowiecka – Posłanka do Parlamentu Europejskiego
Ursula M. Staudinger, PhD – Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku
Martina Dlabajova – Posłanka do Parlamentu Europejskiego
Romana Tomc – Posłanka do Parlamentu Europejskiego
prof. dr hab. Robert Rauziński – Państwowy Instytut Naukowy Instytut Śląski
Jacek Suski – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy

W II PANELU DYSKUSYJNYM: W odpowiedzi na wyzwania demograficzne: aktywna polityka społeczna w kraju i regionie (polityka senioralna, zatrudnienia, prorodzinna, rynek pracy).
Wprowadzenie wygłosił Joachim Wojtala, Burmistrz Gminy Gogolin, który przedstawił różnorodne działania na rzecz seniorów.
W panelu wzięli udział:
Moderacja: Krzysztof Zyzik - Redaktor naczelny „Nowej Trybuny Opolskiej”
Adrian Czubak – Wojewoda Opolski,
Andrzej Buła – Marszałek Województwa Opolskiego,
Arkadiusz Wiśniewski – Prezydent Miasta Opola,
prof. dr hab. Romuald Jończy – Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Krystyna Lewkowicz – Prezes Fundacji „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku,
Joachim Wojtala - Burmistrz Gminy Gogolin
Andrzej Balcerek – były Prezes Grupy Górażdże
Podsumował dyskusję Ryszard Zembaczyński, Radny Sejmiku Województwa Opolskiego, były Prezydent Miasta Opola.
Uczestnicy zaprezentowali różne punkty widzenia i koncepcje rozwiązanie problemów prorodzinnych oraz aktywizacji seniorów w społeczeństwie, na rynku pracy, roli w rozwoju kraju jak również systemu kształcenia, emigracji młodych fachowców itp.

Krystyna Lewkowicz, Przewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów przedstawiła genezę, cele i zadania tej pionierskiej w Polsce i unikalnej w świecie formy aktywności obywatelskiej i rzecznictwa interesów osób starszych w Polsce.

W Konferencji wzięli udział delegaci OPS z Opola i województwa dolnośląskiego.

Po konferencji wywiązała się ożywiona dyskusja z udziałem zaproszonych uczestników.

Świetna oprawa organizacyjna i niezwykle zróżnicowana tematycznie dyskusja potwierdza zasadność organizacji takich regionalnych debat.

Z wyrazami uznania oraz z podziękowaniem

Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS

20.03.2016
Po spotkaniu z delegatami OPS woj. śląskiego

Dzięki zaangażowaniu i uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, w dniu 11 marca 2016 r. odbyło się ciekawe i owocne spotkanie działaczy ruchu senioralnego. Współorganizatorką była delegatka OPS Krystyna Męcik z UTW w Łazach.

Wzięli w nim udział: Poseł Marek Plura, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, którzy przedstawili plan regionalnych działań i programów na rzecz seniorów, działalność Śląskiej Rady Seniorów, Śląskiej Karty Seniora oraz harmonogram imprez senioralnych , a także licznie przybyli delegaci OPS z woj. śląskiego i goście z innych regionów.

Krystyna Lewkowicz przedstawiła działania Prezydium OPS i Komisji problemowych oraz plany na najbliższe miesiące, do których należy:

1. Udział w regionalnych konferencjach z udziałem delegatów OPS, m.in. w Olsztynie, w Warszawie, w Krakowie. W spot-kaniach biorą udział też delegaci z innych regionów Polski.
2. Wyniki spotkań z Pełnomocnikiem Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, wizyty w Kancelarii Prezydenta RP, współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Senioralnej i in.
3. Prace Prezydium OPS nad nowym Regulaminem OPS oraz nowymi zasadami akredytacji do II kadencji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów,
4. Projekt definicji „organizacji senioralnej” dla potrzeb akredytacji do OPS, w tym propozycje parytetów mandatów dla poszczególnych środowisk senioralnych;
5. Prace nad programem działania OPS;
6. Planowane posiedzenie Komisji Polityki Senioralnej w maju br. poświęcone Obywatelskiemu Parlamentowi Seniorów;
7. Projekt nadania OPS osobowości prawnej poprzez powołanie Fundacji.
i wiele innych bieżących spraw.
Ożywiona dyskusja i bardzo dobra atmosfera potwierdza zasadność spotkań w regionach, umożliwiających nawiązanie bezpośrednich dyskusji i zabrania głosu przez każdego delegata.

Z wyrazami uznania dla organizatorów oraz podziękowaniem za spotkanie

Krystyna Lewkowicz

Przewodnicząca OPS

14 marca 2016 r.
Ważne komunikaty - Ustalenia z posiedzenia Prezydium OPS

1. Konsultacje projektu Regulaminu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

Prezydium OPS kieruje do wszystkich członków OPS projekt nowego Regulaminu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów z prośbą o zgłaszanie uwag lub uzupełnień, w nieprzekraczalnym terminie 31 marca 2016 r.
Ewentualne propozycje prosimy formułować wyłącznie w formie proponowanej treści nowego zapisu, mającego zastąpić wskazany zapis obecnego projektu.

Załącznik: Projekt Regulaminu OPS

2. Trwają prace Prezydium OPS nad projektem Programu Działania OPS na okres do końca kadencji

Propozycje tematyki do Programu, wraz z deklaracjami aktywnego udziału w ich realizacji, prosimy zgłaszać do końca marca 2016 r. na adres e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Program działania będzie przedmiotem obrad IV posiedzenia Prezydium OPS, które odbędzie się w I dekadzie kwietnia br, poszerzonego o pełny skład trzech Komisji problemowych. Dokładny termin i miejsce posiedzenia zostanie podane zainteresowanym członkom Prezydium i komisji drogą mailową. Program ten będzie prezentowany m.in. na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej w I dekadzie maja 2016 r.

3. Prezydium OPS wyraża uznanie dla Pana Miłosza Białego za opracowanie i administrowanie stroną Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, pod adresem www.ops2.pl.tl.

Z uwagi jednak na fakt, iż pojawiły się głosy krytyczne w stosunku do zakresu i aktualności zamieszczanych tam treści, Prezydium OPS prosi o przesłanie specyfikacji zagadnień i informacji, jakie Państwa zdaniem powinny się znaleźć na tej stronie.(z uwzględnieniem zasad ochrony danych osobowych)
Nadesłane uwagi wykorzystane zostaną także do udoskonalenia zakresu informacji zawartych na stronie www.fundacjaoputw.pl/obywatelskiparlamentseniorow, która będzie prowadzona do czasu uzyskania pełnej zdolności informacyjnej i wizualnej strony www.ops2.pl.tl

4. Zmiany w składzie Prezydium OPS

Z dniem 14 marca w składzie osobowym Prezydium OPS nastąpiły n/w zmiany:
1/ W bieżących pracach Prezydium OPS, nieobecną z przyczyn losowych Panią Ewę Kozdroń zastępować będzie Pani Elżbieta Wiśniewska. Pani Elżbieta Wiśniewska jest delegatką OPS, członkiem Warszawskiej Rady Seniorów, Przewodniczącą Dzielnicowej Rady Seniorów Warszawa - Wilanów, słuchaczką Wilanow-skiego UTW w Warszawie.
2/ Prezydium OPS przyjęło do wiadomości oświadczenie Pani Wiesławy Borczyk z dnia 12 marca 2016 r. w sprawie rezygnacji z funkcji Wiceprzewodniczącej OPS

5. W dniu 21 marca 2016 w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym w Opolu odbędzie się Konferencja na tematy demograficzne i senioralne. Mamy nadzieję na konstruktywne spotkanie z delegatami OPS z województwa dolnośląskiego.

6. W dniu 30 marca br. w Warszawie odbędzie się I Sejmik Senioralny Województwa Mazowieckiego, poświęcony problemom senioralnym;

7. W dniu 4 kwietnia br. planowana jest konferencja senioralna – spotkanie delegatów OPS z woj. małopolskiego. Współorganizatorem jest Pani Ewa Piłat z Jagiellońskiego UTW.

Zapraszamy do udziału.

Prosimy odbiorów niniejszego Komunikatu o przekazanie zawartych w nim informacji innym seniorom w miejscach swojego działania.

Z pozdrowieniami

Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS


11 marca 2016 r. Spotkanie delegatów woj. śląskiego

W dniu 11 marca 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbędzie się spotkanie delegatów OPS z woj. śląskiego z Marszałkiem Woj. Śląskiego nt regionalnej polityki senioralnej.
Gościem Konferencji będzie Krystyna Lewkowicz , Przewodnicząca OPS, która przedstawi program pracy OPS na najbliższe miesiące, w tym m.in projekt zmian w Regulaminie OPS do dalszych konsultacji.

Krystyna Lewkowicz

Konferencja Pełnomocnika Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego


Miejsce: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, 23 marca 2016 r.

zał. PDF

Zaproszenie na III Posiedzenie Prezydium OPS

PDF

TWORZYMY FUNDACJĘ "OGÓLNOPOLSKI PARLAMENT SENIORÓW"
Zał. PDF

Ustalenia z posiedzenia Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów z dnia 28 stycznia 2016 roku
Zał. PDF

1.02.2016r. BARDZO WAŻNY KOMUNIKAT W SPR. OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIORÓW
Zał. PDF

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONSULTACJACH DEFINICJI "organizacja senioralna"
Obejrzyj prezentację :
Zał. PPT

Zaproszenie na posiedzenie Prezydium i Przewodniczących Komisji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów
Zał. DOC

Skład Komisji Polityki Senioralnej VIII Kadencji
Sejmu RP

Rekomendujemy liderom organizacji senioralnych nawiązanie bezpośrednich kontaktów z posłami - członkami Komisji Polityki Senioralnej z Waszego regionu.

Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami w zakresie definicji "organizacji senioralnej" publikowanej w numerze 5-6/2015 Panoramy UTW SGH ( wersja elektroniczna w zakładce "wydawnictwa") oraz wzięcie udziału w konsultacjach społecznych definicji.

Z pozdrowieniami
Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS

Zał. DOC

Ważne komunikaty OPS


Komunikat Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Najważniejsze ustalenia z posiedzenia Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów
w dniu 20 października 2015 r.
Zał. PDF

Skład Prezydium OPS oraz Prezydium Komisji OPS
Zał. DOC
Zał. PDF
Zapraszamy na I posiedzenie Prezydium OPS w dniu 20.10.2015 o godz. 15.00 w MPiPS ( po posiedzeniu Rady ds. Polityki Senioralnej )
Porządek obrad I posiedzenia Prezydium OPS
Zał. DOC
Tekst Deklaracji podsumowującej obrady OPS – wersja uchwalona 1.10.2015 r.
Zał. DOC
Regulamin OPS – wersja uchwalona 1.10.2015 r.
Zał. DOC

I inauguracyjna sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, Sejm RP, 1 października 2015 r.

Powołanie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS) zostało uznane za jedno z najważniejszych wydarzeń 40 lecia ruchu UTW i zapisane w programie strategii w deklaracji Końcowej II Kongresu UTW.
OPS ma charakter pionierski. Jego celem jest jak najszersze przedstawicielstwo i rzecznictwo interesów polskich seniorów, inspiracja i partnerski dialog z najwyższymi władzami o sprawach osób starszych.
Pierwsza inauguracyjna sesja OPS stała się faktem.

1 października 2015 r. to ważna data, która wpisze się w historię polityki senioralnej, ruchu UTW i innych organizacji senioralnych, a także wszystkich niezrzeszonych osób starszych.
Wyrażam głębokie podziękowanie dla Pani Marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy Błońskiej oraz przewodniczącego Komisji Polityki Senioralnej posła Michała Szczerby za patronat i wszechstronne wsparcie organizacji I sesji OPS.
Na I sesji zostało wybrane Prezydium OPS:
Krystyna Lewkowicz Przewodnicząca OPS

oraz Wiceprzewodniczący OPS w osobach:
Wiesława Borczyk - rezygnacja z dniem 14 marca 2016 r.
Janusz Czyż
Ewa Kozdroń - zastępstwo przez Elżbietę Wiśniewską od dnia 14 marca 2016 r.
Elżbieta Ostrowska
Janusz Szymborski

Ukonstytuowały się Komisje problemowe OPS.

Została przyjęta Deklaracja podsumowująca obrady OPS.


W imieniu Prezydium OPS

Krystyna Lewkowicz
Przewodnicząca OPS

Zał. PDF Stenogram z obrad I sesji OPS
Zał. DOC Deklaracja podsumowująca obrady OPS

Najnowsze wersje dokumentów OPS do pobrania w formacie MS Word, stan na 16.09.2015.
Agenda I Sesji OPS DOC
Deklaracja pracy w komisji. DOC
Deklaracja OPS do druku - 16.09.2015 DOC
Regulamin OPS - 16.09.2015 DOC

Ważny Komunikat w sprawie dokumentów OPS

W wyniku inspiracji wynikających z dalszych konsultacji społecznych jak również uwag zgłoszonych na posiedzeniu Konwentu Inicjatorów OPS w dniu 4 września 2015 r. ,prezentujemy najnowsze wersje dokumentów datowane 6.09.2015 r.:

1. Regulamin OPS
PDF
2. Agenda Posiedzenia Inauguracyjnego OPS
PDF
Ostateczne wersje przedstawione do uchwalenia przez Sesję plenarną OPS zostaną ustalone w dniu 11 września br. na posiedzeniu Komisji Polityki Senioralnej.

W imieniu Konwentu Inicjatorów

Krystyna Lewkowicz

Uwaga! Możliwość noclegu w Warszawie

Delegaci do OPS mający szczególnie daleką i uciążliwą drogę do stolicy mogą być zakwaterowani na koszt Sejmu w hotelu Atos, Portos lub Aramis na Sadybie w Warszawie z 31 września na 1 października. Zgłoszenia rezerwacji pod adresem : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Krystyna Lewkowicz

List posła Michała Szczerby, Przewodniczącego Komisji Polityki Senioralnej do delegatów OPS.

List PDF

Apel nr. 2 (DOC)
Zaproszenie do zgłaszania tez, wniosków i innych ustaleń I Sesji OPS - do zamieszczenia w dokumencie pt. Deklaracja Końcowa OPS.

1 października 2015 roku w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 roku, w Sejmie RP odbędzie się inauguracyjny Obywatelski Parlament Seniorów (OPS). Wydarzenie będzie miało charakter cykliczny.

Obsługa organizacyjna
Tel.: 22 694 17 15
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Historia Parlamentów Seniorów

Europejski Parlament Seniorów, w którym udział wzięli przedstawiciele organizacji seniorskich ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, odbył się w dniach 24-25 listopada 1993 roku w Luksemburgu. Była to inicjatywa Parlamentu Europejskiego. W konkluzji zgromadzenia rekomendowano, aby w każdym państwie członkowskim powstał Parlament Seniorów jako krajowe forum osób starszych i reprezentacja seniorów, która mogłaby wpływać na politykę państwa wobec osób starszych.
Rekomendacje z 1993 roku zostały wdrożone w modelowej formie w Irlandii, gdzie od 1994 roku funkcjonuje Obywatelski Parlament Seniorów jako największa organizacja przedstawicielska osób starszych.

Polscy inicjatorzy

Zwołanie inauguracyjnego Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS) jest inicjatywą największych i najbardziej reprezentatywnych środowisk seniorskich w Polsce. Należą do nich: Uniwersytety Trzeciego Wieku (reprezentowane przez Fundację „Ogólnopolskie Porozumienie UTW” i Federację Stowarzyszeń UTW), Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów (liczący 500 tys. członków zrzeszonych w 2500 jednostkach: okręgach, rejonach i kołach) oraz gminne rady seniorów (powstające w oparciu o art. 5c ustawy o samorządzie gminnym, mające charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny).

Patronat honorowy, merytoryczny i wsparcie organizacyjne

Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęła Sejmowa Komisja Polityki Senioralnej, a honorowego patronatu nad OPS udzielił Marszałek Sejmu. Wsparcie organizacyjne zapewnia Kancelaria Sejmu.

Pierwszą deklarację wsparcia dla inicjatywy zwołania OPS już w styczniu 2014 roku zapowiedziała ówczesna Marszałek Sejmu pani Ewa Kopacz. Kolejni Marszałkowie Sejmu, pan Radosław Sikorski i pani Małgorzata Kidawa-Błońska, potwierdzili tę deklarację obejmując honorowy patronat nad OPS i podejmując decyzję o udostepnieniu Sali Posiedzeń Sejmu na realizację wydarzenia.

Cele Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

Inauguracyjny OPS będzie stanowić ważny etap tworzenia ogólnopolskiej reprezentacji osób starszych, konsolidacji środowisk seniorskich oraz budowania partnerskich relacji polskich seniorów z parlamentem i rządem.

Założonymi przez inicjatorów priorytetami OPS będą: rzecznictwo i reprezentacja osób starszych wobec władz publicznych, monitorowanie i ocena rządowych programów dotyczących osób starszych, formułowanie stanowisk i opinii, inicjowanie i wspieranie systemowych rozwiązań prawnych, organizacyjnych i finansowych poprawiających sytuację życiową osób starszych. Środowiska inicjatywne za niezbędne uważają stałe monitorowanie sytuacji osób starszych, z uwzględnieniem aspektów społecznych, medycznych i ekonomicznych.

Inauguracyjny OPS na pierwszym posiedzeniu przyjmie regulamin działania, ukształtuje swoje władze i powoła komisje problemowe.

Delegaci do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

Inauguracyjny Obywatelski Parlament Seniorów będzie składał się z delegatów reprezentujących trzy środowiska inicjatywne tj. Uniwersytety Trzeciego Wieku, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz gminne rady seniorów.

Obywatelski Parlament Seniorów będzie wydarzeniem cyklicznym i w kolejnych edycjach będzie uzupełniany o delegatów pochodzących z nowo powstających gminnych rad seniorów i innych zainteresowanych reprezentatywnych organizacji seniorskich.

Inicjatorzy przyjęli następujące zasady ukształtowania się składu inauguracyjnego OPS:

  • • Gminna rada seniorów może wskazać jednego delegata tj. przewodniczącego rady lub inną osobę wskazaną przez radę seniorów.
  • • Uniwersytet Trzeciego Wieku może wskazać jednego delegata tj. prezesa UTW (kierownika UTW) lub inną osobę wskazaną przez organ statutowy lub podmiot prowadzący. Rekrutację delegatów UTW prowadzi Fundacja „Ogólnopolskie Porozumienie UTW”.
  • • Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów wskazuje jako delegatów – statutowych delegatów wybranych na Krajowy Zjazd Delegatów PZERiI. Delegatów zgłasza Zarząd Główny PZERiI.

Komunikat z dnia 10 sierpnia 2015 r. nt stanu przygotowań do I sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów ( 1.10.2015 r godz. 11.00)

Przebieg przygotowań
Przygotowania do powołania Obywatelskiego Parlamentu Seniorów ( OPS) weszły w ostatni etap.
Ogromnym wsparciem logistycznym okazał się patronat merytoryczny nad OPS ze strony Komisji Polityki Senioralnej. Jej przewodniczący poseł Michał Szczerba przyjął na siebie najtrudniejsze zadania negocjacji z Kancelarią Sejmu, ustaleń z marszałkami sejmu, kontaktów z premier Ewą Kopacz, opiniowanie projektów dokumentów itp, a także wsparcie administracyjne sekretariatu Komisji. Tematyka OPS obecna była niemal na wszystkich posiedzeniach sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. ( do chwili obecnej odbyło się ich 26)
Odbyło się też kilka narad roboczych Przewodniczącego posła Michała Szczerby z przedstawicielami Zarządu Głównego PZERiI, Fundacji OP UTW, gminnych rad seniorów oraz dwa wspólne spotkania z marszałkami sejmu.
Stan przygotowań do OPS zreferowano także Pani premier Ewie Kopacz, autorce koncepcji powołania OPS. W wyniku konstruktywnych spotkań z Marszałkiem Radosławem Sikorskim oraz Marszałkiem Małgorzatą Kidawą Błońską a także kierownictwem Kancelarii Sejmu zapadły następujące ustalenia:

1. Marszałek Sejmu objął patronat honorowy nad OPS;
2. Patronat merytoryczny nad OPS sprawuje sejmowa Komisja Polityki Senioralnej;
3. Uzgodniono zorganizowanie I sesji OPS w Sali obrad sejmu w dniu 1.10.2015r.
4. Kancelaria Sejmu zadeklarowała sfinansowanie opracowania logotypu OPS, przygotowania i druku materiałów na I sesję OPS, dystrybucji korespondencji, druku publikacji pokonferencyjnych itp. prac administracyjnych;
5. Kancelaria sejmu wyraziła zgodę na organizację imprezy towarzyszącej - wystawienniczej w Sali Kolumnowej w dniu obrad oraz wystawy najstarszych UTW w foyer sejmu w dniach 28.09.-2.10.2015
6. Kancelaria Sejmu sfinansuje catering kawowy oraz lunch dla delegatów do OPS w dniu obrad.
7. Wsparcia administracyjnego udzieli sekretariat Komisji Polityki Senioralnej w procesie akredytacji, korespondencji i spraw organizacyjnych.

Fundacja OP UTW prowadzić będzie akredytację w środowisku UTW oraz zapewni nagranie filmowe I sesji OPS do emisji w telewizji senioralnej TV60+ oraz obsługę fotograficzną do późniejszych wydawnictw.

Kluczowe zadania ostatniego etapu

W trosce o wysoki merytoryczny poziom obrad OPS oraz dobrą organizację i godny i uroczysty ich przebieg, zwracam się do Członków Zespołu konsultacyjnego, przewodniczących regionalnych struktur UTW, przewodniczących rad seniorów oraz wszystkich aktywnych liderów ruchu UTW o wyrażenie swojej opinii w sprawach:

1.Jakie zagadnienia powinny zdaniem Państwa znaleźć się w porządku obrad OPS;

2. Prosimy o sformułowanie tez do deklaracji końcowej OPS – dokumentu podsumo-wującego, przedstawiającego stanowiska OPS w sprawach ( jakich?), rekomendacje, wnioski, postulaty itp.

3.Propozycji odnośnie osób sprawozdawców poszczególnych zagadnień będących w porządku obrad, a także zaproszonych prelegentów , gości honorowych itp.

4.Wykaz zagadnień, którymi, zdaniem delegatów, powinny priorytetowo zając się komisje problemowe, o których mowa w projekcie regulaminu.

Wszelkie propozycje w powyższym zakresie proszę przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , najpóźniej do 5 września.
Formułując postulaty i wnioski prosimy o wyraźne wskazanie ich adresatów lub potencjalnych wykonawców.

Mamy nadzieję, że propozycje w powyższych sprawach będzie można podsumować i ostatecznie skonsultować w czasie paneli i dyskusji na Forum Ekonomicznym w Krynicy i Forum III wieku w Nowym Sączu.
Po ich selekcji i opracowaniu roześlemy wszystkim delegatom do OPS ujednolicone teksty jako materiały konferencyjne.

Mam nadzieję, że wszyscy członkowie Zespołu i inni delegaci do OPS włączą się aktywnie w tworzenie programu, porządku obrad i dokumentu końcowego, który po zakończeniu obrad OPS zostanie przekazany rządowi, parlamentowi oraz a także stanowić będzie wewnętrzny program działania dla komisji problemowych i programów.

W oczekiwaniu na opinie pozostaję z poważaniem

Krystyna Lewkowicz

Projekt Regulaminu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, wersja z 23 sierpnia 2015 r. zaopiniowana przez Komisję Polityki Senioralnej, do uchwalenia przez OPS w dniu 1 października 2015 r.
DOC

Zał."Zgłoszenie"
DOC

Uwaga! Automatyczna, internetowa akredytacja do OPS możliwa jest także poprzez arkusz zgłoszeniowy znajdujący się na :

www.sejm.gov.pl


KontaktZapraszamy do kontaktu

NAPISZ DO NAS

INFORMACJE

Fundacja Ogólnopolskie PorozumienieUniwersytetów Trzeciego Wieku

KONTAKT

04-779 Warszawa, ul. Gruszy 32
tel./fax 48 605 957 084, 697 066 829
e-mail: biuro@fundacjaoputw.pl

Lokalizacja