Festiwal i konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej.

Unikalny  w świecie, kultywowany od 65 lat  festiwal i konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej.

Na Palmową ( zwana też Kwietną) Niedzielę zjechały do Lipnicy Murowanej władze wszelkich szczebli z Marszałkiem sejmu Szymonem Hołownią  i Wicepremierem Władysławem Kosiniak- Kamyszem na czele, tysiące turystów i mieszkańców Małopolski.

Na rynku lipnickim królowało  setki palm różnej  wielkości. Zwycięzcą okazała się mierząca 26 metrów wysokości.

Do konkursu stanęły dzieci,  młodzież,  dorośli i seniorzy. Cały lipnicki  rynek to wielki festiwal rękodzieł: pisanek wykonanych różnymi technikami,  stroików, serwetek, koronek, ozdób wielkanocnych, a także wyrobów kulinarnych.

Na scenie prezentowały się ludowe zespoły artystyczne.

Słuchacze UTW w Lipnicy poświęcili  wiele tygodni na wicie palm i przygotowanie wyjątkowego okazu na Konkurs. W  wewnętrznym konkursie UTW w Lipnicy Murowanej, realizowanym w ramach projektu Narodowego Instytutu Wolności, wyróżniono 4 laureatów.

Festiwal Palm w Lipnicy Murowanej to przykład wielopokoleniowej tradycji religijnej ale też  unikalne zjawisko  kulturowe, folklorystyczne.

W ramach warsztatów seniorów z UTW w Lipnicy Murowanej,  realizowanych w ramach projektu NIW, na wielki Festiwal i Konkurs palm na Palmową Niedzielę, przyznano 4 równorzędne wyróżnienia.

GRATULACJE!!!

Chochlińska Zofia

Mucha Bronisław

Trojanowski Józef

Lubański Adam
Skip to content