Wypalenie zawodowe chorobą XXI wieku.

Zmęczeni trudami dnia codziennego, troską o bezpieczną przyszłość, ustawicznymi problemami ze spięciem nadwyrężonego inflacją budżetu domowego, przerażeni eskalacją wojen na świecie oraz innymi kataklizmami, które w każdej chwili mogą dosięgnąć naszej przestrzeni życiowej, z nadmierną siłą odczuwamy własne dysfunkcje zdrowotne, zniechęcenie, zmęczenie pracą, a czasem wręcz tracimy wiarę w sens tego, czemu z wielką pasją poświęcaliśmy się przez wiele ostatnich lat.

Doświadczają takich doznań szczególnie liderzy organizacji senioralnych, ich wolontariusze jak również seniorzy obarczeni rodzinnymi obowiązkami, które czasem ich przerastają. Mając za sobą niekiedy 40. letnią, dobrą karierę zawodową i doświadczenia w pracy społecznej, mieli oni dotychczas dobre samopoczucie i przeświadczenie o swoich wysokich kwalifikacjach. Sądzili, iż teraz będzie czas na odcinanie kuponów od wcześniejszych sukcesów zawodowych. Nagle doświadczają niemiłego uczucia, że zadania, jakie przed nimi stoją przerastają ich. Pojawiają się konflikty międzyludzkie, które trzeba rozstrzygać, problemy z zarządzaniem dużymi zespołami ludzkimi, współpracą z innymi podmiotami, trudności z poruszaniem się silnie zinformatyzowanym świecie. Także relacje rodzinne czasem niezwykle się komplikują, kiedy w rodzinie pojawiają się synowe, zięciowie, wnuki. Zamiast czuć się seniorem rodu, głową rodziny, mentorem – doradcą dla wnuków, czują się intruzami we własnym domu, spychani na margines życia towarzyskiego, rodzinnego. Pojawia się uczucie niespełnienia, zawodu, nieprzydatności, frustracje, niska samoocena, kompleksy. Czasem nawet ciężka depresja. Osamotnienie, obniżona samoocena, utrata wiary w sukces oraz brak perspektyw powoduje, że zamykamy się w sobie, odczuwamy obniżenie poziomu bezpieczeństwa, tracimy wiarę we własne możliwości.

Stan taki określa się jako wypalenie zawodowe, chociaż może dotyczyć nie tylko pracy zawodowej ale także działalności społecznej, obowiązków rodzinnych, a także zaniku zainteresowania wieloma dotychczasowymi pa-sjami, np. artystycznymi, turystycznymi itp. Jeśli spostrzeżesz u siebie objawy wypalenia, z tym większą uwagą przeczytaj wskazówki, jak sobie z nimi poradzić, aby odzyskać dawną aktywność.Jeśli chcesz porozmawiać o swoich problemach z fachowcem zapraszamy też na indywidualne porady psychologiczne. Miej świadomość, iż wiele osób ma podobne problemy i można z nimi skutecznie walczyć. Niezbędna jest więc otwartość i realna, krytyczna ocena przyczyn tego zjawiska.

Z życzeniami odzyskania pogody ducha kreatywności w działaniu
Zespół autorów Wypalenie zawodowe chorobą XXI wieku.

Skip to content